Bratislava 4. júna (TASR) - Najvýznamnejším ekonomickým bodom stredajšieho rokovania slovenskej vlády budú východiská štátneho rozpočtu (ŠR) SR na budúci rok.
Tie počítajú s výdavkami ŠR na úrovni 315,7 miliardy Sk a príjmami v sume približne 252,069 miliardy Sk. Deficit verejných financií by mal dosiahnuť 3,9 % predpokladaného HDP. V budúcom roku Ministerstvo financií (MF) SR očakáva daňové príjmy na úrovni 217,2 miliardy Sk a nedaňové v sume 11,610 miliardy Sk.
Východiská ŠR na nasledujúci rok predpokladajú použitie zdrojov z rozpočtu Európskej únie (EÚ) vo výške 11,295 miliardy Sk. Čerpanie zdrojov z predvstupovej pomoci, štrukturálnych operácií a zo záručnej sekcie EAGGF, vrátane spolufinancovania zo ŠR, očakáva MF v objeme 26,122 miliardy Sk.
Ďalším materiálom, ktorým sa budú ministri zaoberať, je koncepcia daňovej reformy. Sadzby oboch kľúčových daní, teda jednotnej dane z príjmu fyzických a právnických osôb ako aj DPH by sa mali od začiatku budúceho roka zaviesť vo výške 19 %. Už od júla sa zvýšia spotrebné dane, od januára by sa mala zrušiť tzv. trojdaň, daň z dividend a zúžiť cestná daň na úžitkové vozidlá.
Vláda sa okrem toho bude zaoberať správou Národnej banky Slovenska (NBS) o niektorých aspektoch vstupu Slovenska do Európskej menovej únie (EMÚ). Prípadné zaostávanie Slovenska by podľa centrálnej banky znamenalo stratu konkurenčných výhod spojených s členstvom v EMÚ. Významným argumentom pre čo najskoršie začlenenie Slovenska do eurozóny je mimoriadna otvorenosť jeho ekonomiky a výrazná orientácia vývozu na trh EÚ, kam smeruje viac ako 60 % exportu SR. V prípade začlenenia sa terajších kandidátskych krajín do EÚ a EMÚ, by SR vyvážala do týchto krajín až 90 % zo svojho celkového exportu.
Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR tiež v stredu vláde odporučí, aby v prvých rokoch po vstupe do EÚ Slovensko využilo spoločenstvom ponúkanú možnosť vyplácania priamych agrárnych platieb prostredníctvom zjednodušeného systému jednotnej platby na plochu a nie náročnejším vyplácaním na báze Integrovaného administratívneho a kontrolného systému (IACS).