Frankfurt nad Mohanom 8. novembra (TASR) - Najnovšie, už desiate zníženie úrokov americkou centrálnou bankou, hodnotia poprední nemeckí národohospodári kriticky. "Mám veľkú obavu," povedal šéfekonóm banky WestLB Ulrich Hombrecher o úrokovej politike Fedu, "že sa Greenspan dopúšťa rovnakej chyby ako v minulom roku, ale teraz s opačným znamienkom. Vtedy ich utiahol veľmi silno, teraz ich priveľmi uvoľnil." Na hospodárskej kríze nemá aj tak veľa čo zmeniť. Už posledné zníženia úrokov pôsobili procyklicky a spolu so silnými fiškálnymi podnetmi povedú k prehriatiu ekonomiky. Hombrecher predpokladá, že americká ekonomika prekoná krízu už na začiatku budúceho roka. Prispeje k tomu nielen expanzívna peňažná a rozpočtová politika, ale aj pokles cien ropy.
Základná úroková miera je v USA teraz 2 % . Nižšia bola len v časoch hospodárskej krízy od roku 1929 do roku 1931, keď zo 6 % klesla na 1,5 %.
Americkí primárni obchodníci, ktorí majú priame obchodné kontakty s Fedom, v ankete Reutra vyjadrili názor, že Fed na svojom decembrovom stretnutí úroky zníži ešte o 0,25 %.
Šéfekonóm DGZ Dekabank Michael Hütter konštatoval, že Fed sa teraz orientuje len na trhy, ktoré reagujú v krátkych časových intervaloch, ale neprihliada na fakt, že jeho rozhodnutia pôsobia dlhodobo a vôbec neskúma, či sa jeho predchádzajúce opatrenia už prejavujú. Ekonóm pre nemecký Handelsblatt povedal, že sa na budúci rok úroky budú musieť zvyšovať rovnako rýchlo, ako tento rok klesali.
Šéfekonóm Dresdner Bank Klaus Friedrich si položil otázku: "Čo bude, ak Greenspan vystrieľal všetky svoje zásoby a reálne hospodárstvo vôbec nezareaguje?" Vedúci oddelenia pre národné hospodárstvo v Deutsche Bank Research uviedol, že peňažno-politický kurz americkej centrálnej banky nemá alternatívu. Fed chápe správne riziká vo svetovej ekonomike. A ak bude treba, úroky zníži znovu.
* jns zll