Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď utekajú ľudia. Desať slovenských miest, ktorým ubudlo najviac obyvateľov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Všetko

Bašty UV SMER. Nech ich volia znova.Prajem im to a takisto cakanie u lekarov od 3. Hod. Rano. Fico volic musi pocitit lebo nevie pochopit.
 

Neboj sa,

budú voliť zas a znova, veď im sľúbil že ochráni sociálny štát.
 

Ficoovci nepomôže

ani pocítiť. Tej by pomohlo len bičom medzi ušiská, pretože má zmyslové orgány otupené alkoholom (po vzore vodcu).
 
Hodnoť

Stonanie,

rento stav sa nedá zvrátiť? Dá, len musia chcieť prijať nové "duše". Tých je predsa dosť. Vytvorí sa program a "púšť ožije". Miesto plotov, čo kúpil Fico s Kaliňákom, mohli postaviť moderné centrum v každom takomto upadajúcom meste, poskytnúť vládny bonus každému, kto tam bude chceť žiť alebo podnikať aspoň 5 rokov, mladým učiteľom, lekárom...a otočiť záujem zo západu na východ, kde stále niečo potrebujú....
 

 

Toto je fantasmagoria jak vyšitá. Tých dôvodov prečo sa vyľudňuje je viac. Jednak boli umelo zaľudnené práve takými nápadmi jak hovoris ty ( Bilakov Svidník) a jednak túžbou po relatívne lepšom a jednoduchším zivore v meste kde máš viac možnosti nielen pracovných. Umelo postavené centrum v Revúcej ti ľudí neprutiahne kým to nebude prirodzene. A to nie je problém len Slovenska.
 

Fantasmagoria,

Fantasmagoria ,dlho som to nepočul. Ľudia, čo sa vedia vo fantázii orientovať, sú väčšinou dlhodobo oceňovaní, pane. Tí osvietení, dokonca priťahujú kapitál, osobnosti, skrátka život. Je pravda, že politici typu Fico, čo deklarujú na štátnej úrovni, že na východe nič nie je a podobné "Putinogerilos", čo vymýšľajú rôzne okupácie, doslova bránia ľuďom v tvorivosti, stavajú stále hranice z pušiek, smaopalov, tankov, rakiet, predháňajú sa v ukazovaní "hračiek" za parádemaršov, prijimajú gratulácie, poklony až pásové úklony Danka a spol., a to už je čistá "Magória". Ved žijeme dokonalú dobu v dokonalom svete, čo nevidia. Všetko sa dá, konečne prišiel aj prvý vlak z Číny.
 

 

fantázia je jedna vec, ale reálne ciele (ale ambiciózne) sú druhá vec. Nuž a ten vlak z číny ja nepovažujem až za taký úspech a obvzlášť nie pre "našinec". My sme za 20 rokov nedokázali využiť potenciál automobilového priemyslu a prítomnosť zahraničných investorov. Stále len ponúkame montážne dielne. a už ani v tých nemá kto robiť. nič sme neinvestovali do vyššej pridanej hodnoty. Takže ten vlak z číny nás možno ešte prefacká.
 

 

Sťahovanie obyvateľov do väčších miest sa deje všade na svete. Prečo si myslíš že treba umelo zaľudniť umelo vytvorené mesto ako Svidník napríklad? Veď ľudia odtiaľ odchádzajú lebo tam nie je dôvod žiť. To že chceš umelo podporovať prílev obyvateľov je choré. Zaplatíš im aby prišli a čo potom? Veď jediné čo ich čaká je úrad práce. Alebo budeš dotovať aj prílev investícií? Ktorá fabrika si vyberie takýto zapadnutý región? Žiadna. Podnik potrebuje byť pri zdrojoch a infraštruktúre. Prvá chyba pre tento príklad bola že hlúpi komunisti vôbec uvažovali o umelom vytvorení miest ako Svidník alebo aj Snina. Tieto regióny sú vhodné na poľnohospodárstvo a k tomu mestá nepotrebuješ. Alebo budeš uvažovať o výstavbe infraštuktúry? Aby si nakoniec nedošiel k tomu že tvoje investície mnohonásobne prevýšia ich efekt. Mestá už pred stáročiami vznikali na obchodných cestách tak prečo chceš toto dlhodobé know how opustiť a podporovať nezmyselné sídla? Mnoho malých miest nevymiera lebo majú svoj zmysel aj bez dotovania lebo sú pri zdrojoch alebo aspoň logicky umiestnené. To k čomu vyzivas je umelé vytváranie skanzemov bez akéhokoľvek zmyslu ktoré bude stáť kopu peňazí a efekt bude minimálny. To čo sa v týchto mestách deje je úplne prirodzené. Tieto mesta buď nikdy nemali žiadny zmysel ako Svidník alebo svoj zmysel stratili ako napríklad Čierna nad Tisou kde bolo prekladisko zo širokého rozchodu na náš rozchod železnice ale s úpadkom Ruska kde náš dovoz z Ruska tvoril “šialené" 4% z celkového dovozu ešte pred sankciami stratilo zmysel. Ľudia idú za lepším životom a ty ich chceš ešte lákať naspäť. Prepáč ale toto je nezmysel.
 
Hodnoť

 

Ono sú tam aj mestá, kde to je v podstate len štatisticko-administratívny problém. Ľudia si stavajú alebo kupujú domy na dedinách a pracujú v meste...
 
Hodnoť

prečo v rebríčku chýba Prievidza ?

Prievidza medzi rokmi 1996 a 2017 zaznamenala pokles počtu obyvateľov o takmer 15% !! čo je jasne najhorší výsledok :-(

◾1996: 54 395
◾2017: 46 408

https://mytrencin.sme.sk/c/208...
 

Nuž ale zrejme

si jediný, kto nepostrehol že článok porovnáva posledné desaťročie a nie dvadsaťročie.
 
Hodnoť

 

Vysoké Tatry sa mi práveže zdajú ako atraktívne bydlisko pre veľa mladých ľudí, ktorí môžu robiť remote alebo freelancovať a potom behať po horách alebo v zime lyžovať. Poznám kopu, ktorým by sa to páčilo, len sa na to treba zamerať a postaviť tam aj niečo iné okrem hotelov.
 

 

ako dlho tam šéfuje Mokoš ? 15 rokov ?
 
Hodnoť

skreslene info

Podla mna su tieto informacie dost skreslene, a to hlavne o odliv ludi, ktori idu do zahranicia a ziju a pracuju tam. Na SK si nechaju trvaly pobyt v meste/obci, kde zili naposledy a uz to neriesia. Takze cisla su este alarmujucejsie a podobnych hladovych dolin je po SK neurekom viac.
 

 

Ja viem, že ide o hyperbolický výraz, ale na Slovensku momentálne nikto nehladuje. Práce je dosť, a keď zrovna tam, kde sa človek narodil nie je, tak to síce nie je ideálne, ale presťahovať sa o 100km vedľa zase až taká pohroma nie je.
 

Ja som odišiel

374 km a rozumiem argumentu. Akurát si nemyslím, že je to dobré.
Na jednej strane zostávajú dediny a mestá kde sú len seniori a Rómovia, a na druhej centrá, kde cestou do/zo práce strávite 2 hodiny aj viac. Na bývanie dáte 70% rozpočtu rodiny a žijete ako králik.
Na každom druhom paneláku je vysielač mobilného operátora, ktorý sám osebe normy spĺňa, ale s spolu s ostatnými a inými wi-fi nás pomaly a isto zabíjajú.
A na čo je to vlastne dobré? Pýtam sa len tak hyperbolicky...
 

 

velmi vystizne napisane
 
Hodnoť

Humenné

Humenné, je tiež na tom biedne. Mám kopec kamarátov čo su mimo Humenného ale majú trvalý pobyt v HE. Je isté, že v HE je pod 30 000. Všetko je na západe...
2000 - 36 056
2009 - 34 861
2019 - 32 533
 
Hodnoť

Čísla nie sú hlavný problém

Za tými číslami sa skrýva to podstatné - veková a vedomostná štruktúra tých ktorí zdvihli kotvy.
Tie nádejné reči z ministerstva práce o začínajúcom návrate tých, ktorí odišli do zahraničia
za prácou sú úsmevné, pretože ten zlomok sa vracia len v prípade vážnych rodinných problémov,
ale perspektívne uvažovanie je len exil.
 

 

je to tak. sam som zil roky v zahranici, vratil som sa na slovensko len preto, ze som nechcel, aby rodicia skoncili niekde v starobinci. je to vlastne smutne. zatial je na slovensku velmi mala snaha s tym nieco robit, aby sa vratili ludia, aby tu zili, zakladali rodiny, tvorili hodnoty... je to samozrejme aj o peniazoch ale nie len o nich.
 

1 2 >

Najčítanejšie z ekonomiky