Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Legálne „finty“, ako si zlepšiť materské a rodičovský príspevok (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"Pri reťazových pôrodoch môže matka poberať materské tak, že po tom, ako jej skončí materská dovolenka pri jednom dieťati, plynule prejde na materskú s druhým dieťaťom."

Toto je asi chyba - malo byt, ze matka prejde na matersku dovolenku pocas cerpania rodicovskej dovolenky (a nie materskej).
 
Hodnoť

 

Článok je fajn, ale vôbec v ňom nevidím tie "legálne finty" ako zvýšiť materské. Keď som živnostník a idem na materskú budúci rok, viem nejak ovplyvniť jej výšku? Ako?
 

 

Kto si vie platit dobrovolne poistenie dostatocne v predstihu tak potom z neho moze dostavat materske. Ale inak je o tom cela kniha od Jozefa Mihala :-)
 

 

90 dní pred nástupom pozastaviť živnosť a zamestnať sa za lepší príjem , to sa dá tak , že si zalozis sro s rovnakou činnosťou ako bola živnosť a v tej sa zamestnas za 2000 a po troch mesiacoch nastúpis na materskú a ďalších skoro 8 mesiacov budeš falsovať 1500 od štátu
 

 

Bol by som opatrný pri zamestnaní sa len na 90 dní vo vlastnej a ešte k tomu novej firme. Podobné operácie spriaznenej osoby s firmou sú zo strany SP vyhodnocované ako účelové a za pravdu dostala už aj od krajského súdu.
 

 

Tak kamoša , preplatiť odvody , kamoš navyše získa kopu čiernych fondov , budem sa diviť ak si z toho pár srociek nespraví biznis
 

 

Takto to už funguje (neviem však posúdiť či celoplošne), aj keď fungujú aj kontroly zo strany SP a IP. Okrem preplatenia odvodov sú samozrejme náklady na účtovníctvo, gastráče, sociálny fond a pod. Kde sú tie časy, keď stačilo sa takto zamestnať na jeden deň. Ale aj teraz je to ešte finančne výhodné, čiže očakávam, že sa niektoré "diery" upchajú, nech z toho nie je čistý biznis.
 

pri plate

2000 v hrubom ale dostanes cca 1500 spet a statu odvedies 1200. oplati sa to?
 

 

3x odvedies cca 1000 ( vrátane odvodov zamestnávateľa ) a nasleduje materská dovolenka 8x1500 od štátu
 

 

Je to aj v článku viac ako naznačené, aj keď nie úplne dokonale. Ak ako živnostník platíš aspoň minimálne odvody, tak by si sa mal zamestnať aspoň na 90 dní s vysokou mzdou (či už len formálne u kamaráta alebo reálne nechávam na zváženie). Následne prerušíš živnosť a následne zažiadaš o materské zo zamestnania. Keďže v zamestnaní má 90 dní poistenia, bude sa Ti materské počítať z tohto zamestnania a ku dňom nemocenského poistenia v zamestnaní sa Ti pripočítajú aj predchádzajúce dni poistenia zo živnosti (berú sa 2 roky pred nástupcom otca dieťaťa na rodičovskú s materským), teda splníš aj podmienku mať 270 dní nemocenského poistenia. Tých fínt na zvyšovanie materského je viacero, závisí od konkrétneho stavu žiadateľa.
 

 

tak jednak, na dovolenku idem len ked na to mam. a poukazy Dankove treba vyuzit a ist na Slovensku.
 
Hodnoť

 

Ten systém sa mi vidí otrasne zložitý , zmysel niektorých ustanovení mi úplne uniká , tých 90 dní nového zamestnania priam láka k špekulácií , doslova zaplať 3000 a vrátime ti 12 tis
 

 

Štát umožnil ísť aj otcom na materskú (rodičovskú) dovolenku, aby sa matky mohli zapojiť do pracovného procesu. Nedávno umožnil aj to, aby na jedno dieťa poberala peniaze žena, a na druhé dieťa otec. Rodičovský príspevok alebo materské, teraz neviem ktorý čo.

Osobne poznám štyroch otcov, ktorí odišli na rodičovskú dovolenku.
Dvaja z nich majú dve deti do 3 rokov, on berie peniaze na jedno, ona na druhé.
Ďalšieho žena berie príspevok na staršiu dcéru, školáčku s postihnutím. Na materskú nemohla ísť, išiel on.
A ďalší má ženu, ktorá väčšinou pracuje z domu.

A to najlepšie na koniec: dvaja si stavajú nové domy, a dvaja si rekonštruujú staršie. Ani v jednom prípade to nie je tak, že by ich ženy odchádzali ráno do práce a oni by sa doma starali o deti (čo malo byť zmyslom otcov na materskej).
 

zneuzivanie materskych

asi by som tie materske zrusil, lebo slovac ich bude len tunelovat, ;-))
 


Najčítanejšie z ekonomiky