Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Po nehode pri Nitre sa môžu rozbehnúť spory pozostalí vs. poisťovňa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Čo trepete

neverím tomu že autobus nemal aj HP s poistením všetkých osôb vo vozidle, toto by prepravca neriskoval určite !
 

 

predpoklad je, ze vinnik bude nakladne auto, takze skody sa kryju z PZP nakladneho auta a nie havarijneho poistenia busu
 

A toto si kde zase počul??

ako na osobáku, sám sa rozhodnem z ktorého poistenia si nechám škody vyplatiť. No a prevádzkovateľ busu rád zaplatí z havarijného, pzp je v tomto prípade len doplnok, vieme?
 

 

aspon sa nestrapnuj a precitaj si zakony! skoda sa kryje z pzp vinika! hadam nie je poistovna padla na hlavu, ze ri da vybrat! dostudovat!
 

 

Nerob zbytocne ramena... Rozhodnut sa mozes, ale ak sa rozhodnes pre havarijne poistenie, nasledne si Tvoja havarijna poistovna bude vymahat zaplatenu skodu z PZP poistovne vinnika. Ty to mozno nevidis, ale prebehne to.
.
A PZP nie je v ziadnom pripade doplnok. PZP, teda Povinne Zmluvne Poistenie je uplny zaklad, kazdy prevadzkovatel ho musi mat. Z neho sa totiz kryju skody druhym. Z havarijneho poistenia si kryjes skody na svojom majetku a je na Tebe, ci to chces, alebo nie.
 

 

kedze maju obaja pzp u jednej poistovne, predpokladam, ze aj havarijne bude mat u tej istej.. kazdopadne je jednoduchsie to riesit z havarijneho poistenia (hlavne v pripade opravy to byva rychlejsie), navyse tam moze byt poistenie rizik, ktore by pzp nepokrylo, pripadne pokrylo az po rozhodnuti sudu.
 

 

OK, to sa bavime o osobnych autach, ale flotily s desiatkami ci stovkami aut/autobusov mozu mat uplne ine podmienky, ktore nepozname. Nech je ale uz akokolvek, vzdy nakoniec plati poistovna, kde mal PZP vinnik.
.
Na tomto priklade ale vidno, ze urobit si zakladne PZP s najnizsimi sumami krytia moze byt zradne. V tomto pripade by zakladne krytie asi nestacilo. Vinnik na tom bude zle v kazdom pripade, ale dostat este na krk platenie skody nad ramec krytia, to musi byt morda.
 

 

To akože poisťovne určujú výšku hodnoty života či zmrzačenia?
 

 

neurcuje ich nikto...
ak ich konecne niekto urcit, tak poistovne to zrataju a o tolko zvysia sadzbu poistneho... toto pravne vakuum a neistota je typicky slovesky stav, ktory prospieva akurat tak kocnerom...
 

 

U flotil sa to vzdy riesi z hav. poistky. Inak podmienky su viacmenej rovnake ako u jednotlivcov. Nejake extra benefity tam nie su, ani ked mas u nich poistenych 100 nakladiakov.
 
Hodnoť

 

V prípade, ak váš blízky príbuzný zahynul pri dopravnej nehode, ktorú nezavinil, máte právo požadovať peňažné oškodnenie, ktorého výšku určí nezávislý súd.

Podľa doterajšej praxe slovenských súdov sa výška odškodnenia pohybovala na úrovni 5 až 15 tisíc EUR na jednotlivého pozostalého. Táto suma je vždy závislá od názoru konkrétneho sudcu, ktorý pri rozhodovaní berie do úvahy všetky osobné a ekonomické okolnosti daného prípadu. V prípade maloletého je možné okrem jednorázového odškodnenia žiadať aj tzv. opakujúcu sa pozostalostnú rentu, ktorej výšku tiež určuje súd podľa svojej úvahy (pozor, ide o iný druh pozostalostnej renty aký vypláca Sociálna poisťovňa pri pracovných úrazoch).

Právo na odškodnenie si môžete uplatniť tak voči vinníkovi dopravnej nehody ako aj voči poisťovni, ktorá povinne zmluvne poistila dopravný prostriedok. Toto odškodnenie slovenské súdy priznávali doposiaľ iba voči vinníkom dopravných nehôd a voči poisťovniam žaloby doteraz vždy zamietali. Táto prax súdov sa bude musieť zmeniť, nakoľko dňa 24.10.2013 európsky Súdny dvor vyniesol rozsudok, ktorým jasne vyriešil otázku, či je odškodnenie pozostalých kryté povinným zmluvným poistením daného vozidla.

Viac pozri tu: http://eur-lex.europa.eu/LexUr...

Právo na odškodnenie si musíte uplatniť v lehote 3 rokov odo dňa kedy sa dopravná nehoda stala. Ak si toto právo uplatníte v rámci začatého trestného konania voči vinníkovi, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete trestným súdom odkázaný na občiansko-právne konanie. Na právoplatný výsledok trestného konania sa čaká aj niekoľko rokov a z tohto dôvodu vám odporúčam, aby ste sa obrátili na konkrétnu poisťovňu so žiadosťou o výplatu odškodnienia a v prípade, že vám uvedené odškodnenie poisťovňa odmietne dobrovoľne plniť (čo sa doteraz vždy stalo) podajte na miestne príšlušný súd žalobu voči vinníkovi dopravnej nehody v prvom rade a voči poisťovni v druhom rade a navrhnite konanie prerušiť do doby právoplatného úkončenia trestného konania. Týmto krokom zabránite premlčaniu vášho nároku.

V prípade, ak vinník dopravnej nehody zahynul, je uplatnenie odškodnenia na súde komplikovanejšie, nakoľko je potrebné uhradiť súdny poplatok za podanie žaloby. V prípade, že vinník nehody žije, je veľmi pravdepodobné, že je voči nemu vedené trestné konanie a bude odsúdený. V tomto prípade, je konanie od súdnych poplatkov oslobodené.

Vzhľadom na právne komplikovanejšie zdôvodnenie žaloby voči vinníkovi a voči poisťovni vám odporúčam, aby ste sa obrátili na advokáta a požiadali ho o spísanie výzvy, prípadne o spísanie žaloby a následné zastupovanie v tomto súdnom spore. Obvykle sú advokáti pripravení vaše zastupovanie prevziať za hodinovú odmenu (50 až 90,-EUR/hod.) alebo za podielovú odmenu, ktorej maximálna výška môže dosiahnuť 20% z vysúdenej sumy.

V predmetnej veci bolo v roku 2016 publikované zásadné rozhodnutie ústavného súdu, ktoré vec definitívne vyriešilo v prospech priznaniu nárokov pozostalých voči poisťovniam.

Viac pozri tu: http://merit.slv.cz/III.US666/...
 

 

Prípad jednej vychcanej z Michaloviec, ešte keď sme mali koruny, a' vysúdila ' od manžela, ktorý spôsobil nehodu pri ktorej sa ona zranila, desiatky miliónov korún.
" https://www.aktuality.sk › clanok › s...
SOROČINA: Odchádza, lebo vraj dôjde k zníženiu zabezpečenia sudcov | Aktuality.sk
 

 

Tých pár tisíc je výsmech do ksichtu? A ako ti je, keď človeka "zhasnú" v špitáli...alebo brutálne zmrzačia? To asi nie je poistené, no prečo by sa nedalo súdiť o milióny? Akýsi Úrad pre dohľad...to nemá s odškodnením nič.
 

 

No, otazka je, ci by si dal miliony za vyliecenie takeho cloveka, keby si taku moznost mal. Vacsina ludi nie, lebo take peniaze nema a nie je ochotna za kvoli tomu tolko zadlzit. Takze takto jednoducho vies vypocitat cenu zivota - kolko si ochotny za jeho zachranu zaplatit.
 

 

Mám na mysli skôr žiadosť o finančnú kompenzáciu od vinníka. Nedávno som čítal, že akýsi chlapík vysúdil od farmaceutickej firmy miliardy za to, že mu od ich lieku narástli cecky. Myslím, že miliardy to nemohli byť, to je nezmysel. Ale milióny áno.
 
Hodnoť

...

O výške odškodného rozhoduje konkrétny sudca ale ak k ujme dojdu osoby ako harabin jankovska tak tým kolegovia odpália odškodné v statisicoch. Spiny
 

a JUDr. Soročina ?

priznal manželke klienta poisťovne Allianz 30 miliónov korún za ujmu na zdraví a neskôr dal poverenie na exekúciu, ktorá mala odškodnenie od poisťovne vymôcť
https://www.aktuality.sk/clano...
 

 

Dokonca za "poškodenie dobrého mena"...
 
Hodnoť

Poisťovňa škody kryje, len ...

Výšky poistného krytia.
Odkaz na nehodu pendolina v Studence
Zomreli 3 ľudia a 25 sa zranilo. Škoda na vlaku 7.8mil€

https://www.novinky.cz/krimi/c...

Oni to majú dobre ukryté v drobných písmenkách a čo sa týka platenia tak ....
 

 

Kašlať na poisťovne. Finančnú kompenzáciu má poskytnúť vinník. A poškodený môže žiadať koľko chce. Teda tak by to malo byť.
 

1 2 >

Najčítanejšie z ekonomiky