Streda, 23. september, 2020 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Efektívny home office? Mnohí potrebujú, aby nad sebou mali šéfa (rozhovor) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

pani ma spravny pristup

kazdy kto potrebuje vedenie by mal zo sebou urobit poriadok
 

 

Zalezi aka pozicia atd. Preto su veduci pracovnici, aby viedli takych ludi.
 

 

Vedúci pracovník je na to, aby udával správny smer práci - môžme to nazvať stratégiou - aby určoval stratégiu. Nie aby určoval smer ľuďom ktorý majú spraviť prácu ktorá zapadá do zadefinovanej stratégie (vedúcim pracovníkom).

Múdra pani. Viac smerovala ten rozhovor ona ako redaktor(ja), ale veľa je povedané aj medzi riadkami.
S dvoma vecami do istej miery nesúhlasím , ale väčšinu by bolo treba vytesat do kameňa a omielat ako mantru ako manažérom tak aj radovým pracovníkom. Aby si obe strany uvedomili svoje nedostatky ale zároveň aj možnosti.
 

oprava

...ten rozhovor ona ako redaktor(Ka)...
 

Nuž...

Nie každý človek sa vie uriadiť sám, nie každý človek má sebadisciplínu, aby udržal produktivitu, nie každý človek vie vykomunikovať celý kontext svojej práce, nie každý človek má vidieť do financií, nie každý človek ... blablabla a ani protichodné názory na riešenie zadanej témy sa nerozhodnú samé.

Vedúci pracovník je zodpovedný za dosiahnutie zadaného výsledku s ohľadom na viacero atribútov, ktoré jeden člen tímu nemusí riešiť (napr. zmestiť sa do rozpočtu, pokryť šichty, ...) a v prípade priamej práce s ľudmi má byť schopný prispôsobiť spôsob vedenia potrebám jednotlivcov - na niekoho stačí zdelegovať a spraví to včas a dobre, iný potrebuje babysitting iný zase coaching, ... whatever.

Takže s názorom "Vedúci pracovník je na to, aby udával správny smer práci - môžme to nazvať stratégiou - aby určoval stratégiu. Nie aby určoval smer ľuďom ktorý majú spraviť prácu ktorá zapadá do zadefinovanej stratégie (vedúcim pracovníkom)." sa nestotožňujem. Vedúci pracovníci na rôznych úrovniach musia pokryť ako strategické, tak aj taktické a operatívne aspekty.

Otázka samozrejme ostáva aká je kvalita konkrétneho vedúceho pracovníka, ale to už je iná téma...
 

 

Ked mam v time menej skuseneho cloveka, tak dostava jednoduchsie ulohy ktore po nom skontroluje skusenejsi clen timu. Cokolvek co je potrebne rozhodnut, rozhodne hoci aj veduci pracovnik - na to tam je ale nie na kontrolu ludi, je tam na zadefinovanie strategie a pripadne rozhodnutie ak je nieco nejasne v suvislosti s pracou/strategiou, a teda ano, ma rozhodnut vo veci ked su protichodne, komunikacia ku tomu moze prebehnut cez telefon pripadne akekolvek Internetove prostriedky tohto druhu - Skype, MS Teams, Webex, Zoom, Slack, atd., ale nema sa venovat organizacii prace ludi.

"Nie každý človek sa vie uriadiť sám, nie každý človek má sebadisciplínu, aby udržal produktivitu, nie každý človek vie vykomunikovať celý kontext svojej práce..."
Nema sebadisciplinu? Tak nech ide dospiet a potom nech sa vrati.
Nevie vykomunikovat kontext svojej prace? V ako kontexte to myslite? Pre ake potreby?
 

re:906

Netreba si pliest lidra a manazera. Manazer je zodpovedny za vysledky, lider za strategiu. Vobec to ale nesuvisi s vedenim ludi.

Bez ohladu na poziciu, ktokolvek ked vediet ludi, musi zvolit vhodny model. Ak mate v time juniorna, treba povedat co urobi a ako to urobi a skontrolovat to po nom, dat spatnu vazbu atd. Nie je to hanba, je to povinnost nadriadeneho. Ak mate plne seniorneho cloveka, tak tomu uz nehovorite ako robit a nekontrolujete ho, ale couchujete. Idete s nim cez ciele, vysledky a motivaciu.

A tak je v poriadku.
 

 

Dovolim si poznamenat, ze lidra a manazera si pletu hlavne zamestnavatelia, nezriedka v tom je hokej uz pri pohovore na HR. Recruiteri ani nevedia koho hladaju resp. potrebuju.
 

Vedia,

preto hľadajú 20 ročný človek, s 10-ročným praxom, ktorý ovláda 5 svetových jazykov, 4 počítačové jazyky, je ochotný pracovať od vidím do nevidím, najradšej ako žívnosťnik a ponúkajú plat 3,50€ za hodinu.
 

 

No to uz nie je potom lider, manazer, ale hlupak :-D
 

 

Ako píše aj pani v článku: "mám dve výberové kritériá na nových kolegov – aby boli normálni a dospelí. Možno by ste sa čudovali, ale je to veľmi ťažká kombinácia. Veľa ľudí potrebuje v práci viesť za ruku."

Spomínaný príklad "dostava jednoduchsie ulohy ktore po nom skontroluje skusenejsi clen timu" - tie úlohy mu zadá kto? Kto zadá seniornému človeku úlohu skontrolovať juniora? Urobí to sám ten senior? Ak áno, tak on je svojím spôsobom ten riadiaci pracovník na operatívnej úrovni (z mojej skúsenosti bežný jav, že team manager je zároveň expert na danú oblasť a okrem riadenia tímu vykonáva aj odbornú prácu). Ak to ten senior nerobí autonónmne resp. čo je tiež úplne bežný jav - aktívne sa tomu bráni, lebo chce predsa spraviť odbornú prácu, ale nie zaúčať juniora (ešte by nebodaj utrpela jeho nenahraditeľnosť), musí mu to niekto zadať a dohliadnuť, že to spraví.

Jasné, pokiaľ si môžete vyberať samostatných cieľavedomých kooperatívnych ľudí, dobre pre vás, ale toto spĺňa možno 25% zamestnancov (v niektorých odvetviach viac, inde menej). Čo ale zvyšok? Budú nezamestnateľní? Kam majú ísť dospieť? Dospejú za niekoľko rokov v práci, kde ich niekto bude systematicky viesť.

Vezmite si takú stavbu. Stačí strategicky zaveliť, že tu bude stáť mrakodrap, pustiť tam bandu robošov, rozdať im krompáče a lopaty, vysypať materiál a čakať na výsledok? Asi nie. Sami poriadne nevykopú ani jamu. Ani keď to budú robit kanbanom.

Anyways, keď na to pozerám ešte raz, je vlastne populárny článok založený na tom, ze "psychologička čítala jeden výskum" s click-baitovým nadpisom. Celkom hanba, že takéto zavítalo už aj do indexu :-(.
 

 

Aj mne to tak vychádza, že všetci nech predávame v mekáči a nad nami postačí mať len predsedu vlády - ani to nie isté, či ho potrebujeme.

Ale čo určite potrebujeme, tak personalistov, ktorí od uchádzadzačky na pozíciu predavačky hotdogov na Hlavnej v Košiciach chceli, aby menovala hlavné mestá štátov EU.

Prípadne od takých pupkatých postarších pánov ako som ja, vyžadujú aby sme vedeli po anglicky. Pritom dcéra moje susedky, ktorá prišla po troch rokoch z USA, kde pracovala pri OSN ako asistentka a chcela miesto, kde sa naozaj používa AJ, tak ho našla na druhom konci Slovenska, v Bratislavksej expozitúre Microsoftu.
 

 

Angličtina sa už aj na Slovensku používa kde kade, už roky. Takže ak ju dokáže využiť až v BA, tak je to skôr o iných veciach ako o AJ.
 

 

Pravda, ale AJ sa efektívne používa aj na elimináciu starších pupkatých uchádzačov o prácu. Každý zamestnávateľ by chcel iba mladých vzdelaných uchádzačov.

Načo sú im staré komunistické štruktúry. Ja som za komunistov pracoval po vysokej škole 10 rokov. S tým som sa nemohol oháňať. Keď sa mi ako živnostníkovi nezadarilo, márne som hľadal prácu 15 rokov. Ovládate AJ alebo NJ? Nie? Dovidenia za účasť.

Až nakoniec ma zamestnala jedna firma za polovicu obvyklého platu, kde som už 17 rokov, pričom už presluhuje štvrtý rok do dôchodku. Šéfovi som povedal, že budem robiť do prvej krvi.

Musím sa smiať, ako na môj plať nalákajú napríklad absolventa FIIT, o ktorých sa hovorí, že môžu rátať z nástupnými platmi 2 až 3 tisíc eur. Nehľadiac na to, že jedna vec je urobiť skúšku z MS SQL, a druhá je ovládnuť ho do takej miery, aby ho pustili rýpať sa v užívateľských databázach.
 

 

Bol problem naucit sa AJ na uroven byt schopny beznej komunikacie? Pripadne to iste s NJ.
 

 

Možno ani nie. Prečítam všetko čo na mňa vyšteká počítač. Keď napíše "sorry vole error", tomu rozumiem. Môj kolega jazykový problém vyriešil tak, že si zobral študijné voľno na pol roka (domácnosť ťahala manželka) a dosť dobre sa naučil NJ. Zámer bol ísť robiť programátora do Nemecka alebo Rakúska,

Podarilo sa nájsť dobrú prácu , aj keď prvý potenciálny zamestnávateľ z neho urobil vola. Nepadol mu do oka a tak spustil na neho nemecké nárečie, z ktorého nerozumel ani slovo. Pripomeňme, že keď v česku premietali Pásla kone na betóne, pasáže s východoslovenským nárečím mali titulky.
 

 

Hlavne je vediet, kde sa vidime o 5 rokov.
 

 

Messy, asi sme vekovo inde. Na tvoj príspevok môžem len uviesť vtip, že kto by chcel mať 80 rokov. Odpoveď je, ten, kto má 79.
 

 

Nemas pravdu. Spolocnost by podla mna nefungovala, keby vsetci ludia boli rovnaki, nikto by nepotreboval vedenie, kazdy by bol samostatny, ambiciozny, vedel co a ako ma robit a pod.
 

 

Nie každý, kto potrebuje vedenie, je menejcenný. Skoro celú svoju kariéru som bol šéfom na rôznych stupňoch a poznám v zásade 2 typy zamestnancov. Jedni sú spoľahliví (účtovníci, pokladníci) a druhí tvoriví (to by mal byť aj každý vedúci). Ak by firma mala iba jednu z týchto skupín, buď sa nebude rozvíjať, alebo skrachuje na ekonomike.
Home office je nová mantra, ktorá robí z ľudských bytostí nadšených robotov. Firme ušetria náklady na kancelárie, elektrinu a pod. ale sa im to nevráti v podobe zvýšených platov. Úspory si strčí do vrecka generalita. Rodina častokrát trpí, lebo pracovný čas sa naťahuje. Naťahuje sa aj preto, lebo sa namiesto rozhovoru píšu maily, ktoré vždy zaberú viac času, než rozhovor. A ešte kontrola cez Skype a pod. Ak treba ľudí stále kontrolovať, či pracujú, potom sa taká agenda vôbec nehodí na HO.
Osobný rozhovor na pracovisku možno viesť aj s viacerými účastníkmi naraz a použiť pritom podklady, čo je najefektívnejší spôsob riešenia pracovných otázok.
Okrem toho každý človek, najmä však pracujúci, si potrebuje rozvíjať aj komunikačné schopnosti v rámci kolektívu a nielen ťukať do klávesnice.
Či firma zavedie HO a v akej miere, by malo závisieť od náplne práce na konkrétnych pozíciách, a nie od módnych trendov. Ako bude referent, ktorý pracuje desať rokov doma, zvládať svoju funkciu, ak ho jedného dňa vymenujú za vedúceho?
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie z ekonomiky