Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Z Liptova Podunajská nížina a nie je to anomália. Čo budeme jesť? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

..

vsetko zle je na nieco dobre, vsetci sme si dufam vedomi toho, ze nase male Slovensko nema ziaden hlas v svetovom rozhodovani o spomalovani globalneho oteplovania a tiez, ze rozvijajuce sa krajiny Azie/Afriky a USA na to budu nadalej zvysoka kaslat..

treba sa co najskor "obačic" v kazdom kute a zacat pestovat take plodiny a takymi sposobmi, aby dobre bolo
 
Hodnoť

 

Závlahy spôsobujú klesanie hladiny spodnej vody, bude problém so zásobovaním miest a obcí vodou (ktorou sa navyše v mestách a obciach plytvá). Investície z Fondu obnovy EÚ treba zamerať aj na zachytávanie vody v krajine, obnovu lesov, ktoré sa masívne vyrubovali za ostatných 30 rokov a na vypracovanie zdaňovania nadmernej spotreby vody a energie. Tiež treba konečne zaviesť uhlíkovú daň na výrobky produkované s vysokou produkciou CO2, dovážané do EÚ, ktoré sú lacnejšie ako domáce a ničia domácu výrobu (napr. v US Steel Košice), lebo obchádzajú štandardy ochrany klímy. Od našich výrobcov sa žiada dodržať štandardy, ale zároveň je dovolené dovážať výrobky, ktoré sú vyrobené bez dodržania týchto štandardov - neuveriteľné!
 
Hodnoť

 

Tieto 3 veci sa nedajú zrealizovať súčasne:
-naďalej nechať rásť ľudskú populáciu
-znižovať produkciu CO2
-prestať rúbať lesy v prospech poľnohospodárskej pôdy

Ak sa budú ľudia množiť rovnakým tempom ako doteraz, na zabezpečenie dostatku potravín musíme
-alebo zvýšiť množstvo poľnohospodárskej pôdy vyrúbaním lesov
-alebo zintenzívniť poľn. činnosť na už existujúcej pôde a posielať potraviny do zvyšku sveta (čo sa nedá urobiť bez spaľovania ropy).

Len pripomínam, že európske štáty sa na raste svetovej populácie takmer vôbec nepodieľajú.

Ak by chcel niekto napísať, že chudobné štáty produkujú veľa CO2 pretože vyrábajú pre západné krajiny, nech najskôr odpovie na otázku, že čím by sa živili tie miliardy ľudí, ktoré tam pribudli za posledných 50 rokov, ak by západ od nich ten tovar nekupoval.
 
Hodnoť

gazda

najviac skodia prirode nasi ochranari jeden priklad kedysi sa stavali domy z materialov z okolia teraz vojdi do rieky na strk a uvidis blbcov ako sa budu vyhrazat a tak dovezies kamen z daleka a vraj ekologovia ***** ako bud...
 
Hodnoť

Tieto články sú písané

pre tých, ktorý majú dvojciferné IQ a ešte k tomu menšie ako 90 ? Voda je základ a u nás sa ňou veľmi plytvá. Koľko je spotreba vody ? 100-150l denne a u nás je to takmer všetko pitná voda. Skúste sa spýtať niekde na severe Afriky, alebo povedzme v ekonomicky silnejšom Izraeli, či míňajú toľko vody. Ak budeme zadržiavať väčšie množstvo zrážkovej vody ako do teraz, aspoň na polievanie a úžitkové účely, neurobíme vôbec chybu. V Čechách už neskolaudujete dom, ak nemá aspoň pár kubíkovú nádrž na takúto vodu, u nás ? Načo ?
 

V EU mame spotrebu vody malu!

Takze preco si vymyslas???
Podľa údajov z roku 2019 je priemerná spotreba vody v krajinách Európskej únie od 120 do 125 litrov na osobu a deň v domácnostiach. Na Slovensku je to len 77 litrov. Od roku 1990 sa cena vody na Slovensku zvýšila takmer dvadsaťnásobne, čo je podľa analytikov hlavný dôvod poklesu jej spotreby.

Čítajte viac: https://smeti.sme.sk/c/2240898...
 

Cena vody sa zvýšila

aj pre to, že sme museli "vodárne" predať zahraničným investorom, ako jedna z podmienok vstupu do EÚ. A oni zvyšujú ceny, ako sa im zachce. Niekto by namietal, však máme úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ale odkedy šéf úradu radil dať do nákladov už odpísané položky, tak musí byť každému jasné, komu ten úrad slúži. Nie občanom, ale sieťovým odvetviam.
 

 

Takze si sa poucil, ze sa u nas vodou neplytva, pretoze je draha?
 

Vodárne sme DALI domácim

a tí ich PREDALI zahraničným investorom.
 
Hodnoť

 

Bude treba viac vody, ale vlada zrusila Tichy potok...
 
Hodnoť

Plytváme vodou

Možno ,lenže zatiaľ máme vody dosť a tak môžeme dodržiavať všetky možnosti čo nám to ponúka ,aj tak sme medzi tými čo jej spotrebujú relatívne málo.Takže rečičky o plytvaní nie sú,zatiaľ, na mieste ,tá voda by aj tak nebola zásobou pre budúce generácie.Čo u nás treba robiť ,aby nás budúce generácie nepreklínali je to aby sme zaistili ,že voda ktorá nám padne z neba tak rýchlo ako spadla neodtečie od nás preč. Pri tom to nie sú ani nejak veľmi náročné záležitosti , nejedná sa o betónové priehrady,ale prejdime sa krajinou a prvé čo uvidíme sú totálne zdevastované lesy a to nielen tie vyrúbané ,ale aj tie čo ešte stoja ,ale v nich sú vyjazdené hlboké brázdy od mechanizmov ,ktoré paradoxne majú slúžiť aj na ich udržiavanie a teda celé vodné systémy sú v nich totálne zničené.Nie sú to len lesy ,svoje dostáva aj krajina mimo nich ,poľnohospodári dnes zabudli že sa dakedy robila hlboká orba ,ktorá mala význam aj vodohospodársky,dnes sa zoberie úroda ,diskami sa spracuje povrch pôdy ktorý je už riadne utlačený a tak len trošku väčšie dažde končia v dedinách a naše TV nám ukazujú spúšť čo narobil voda,aj s pôdou, v pivniciach či záhradách. To že na poliach kedysi boli medze a remízky, ktorých úlohou nebolo,ako sa tvrdilo,oddeliť môj pozemok od suseda,ale mali aj veľký vodohospodársky význam a naviac tam často bývali stromy ktorých tieň mal tiež svoj význam. Takýchto naoko nepodstatných drobností ktoré boli kedysi samozrejmosťou je veľa a dohromady dávajú veľmi významnú možnosť lepšie hospodáriť s vodou ktorá nám vo forme dažďa zhora padne.Nenechajme ju odísť bez úžitku ,lebo potom nám ,teda lepšie povedané tým čo prídu po nás hrozia veľké problémy.
 

 

podmietka - plytká orba alebo bránenie diskovými bránami po zbere sa vykonáva o.i. hlavne kvôli zabráneniu výparu vlhkosti z pôdy.
Ty si možno myslel orbu po vrstevniciach.
 

 

Nie ,ja som myslel to ,že voda nemôže vsiaknuť do zeme a teda nemôže nastať ani žiadne zabránenie výparu vody. To plytké obrábanie má úplne iný dôvod ,robí sa to preto lebo dnes sa používa na hnojenie chémia a u tej nie je žiaduce ,aby sa strácala tak že sa vyplaví do spodných vrstiev ,kde pre väčšinu rastlín nemá význam a dokonca to škodí prostrediu ,najmä spodnej vode. Je známe ,že vo väčšine obcí s intenzívnym poľnohospodárstvom je voda zo studní znečistená dusičnanmi a teda nepitná, je to dôsledok používania priemyselných hnojív. Ani ten druhý dôvod pre ktorý sa robila hlboká orba už nie je zaujímavý pretože aj burina sa likviduje chemicky. Ešte k tomu výparu vody ,tým že sa zlikvidujú kapiláry cez ktoré sa voda zo spodných vrstiev nastáva to že rastlina trpí oveľa viac suchom takže výpar je práve potrebný a užitočný. Oranie po vrstevniciach má síce význam ale hlavne na to aby sa voda nevalila do dediny tak rýchlo ,ale pre vodný režim má malý prínos.
 

 

môžeš mi prosím ťa uviesť, odkiaľ si zobral tieto informácie? Konkrétne:
-že voda nemôže vsiaknuť do zeme a teda nemôže nastať ani žiadne zabránenie výparu vody
-Vzťah plytká vs. hlboká orba a "chémia" na hnojenie
-Vzťah plytká vs. hlboká orba a likvidácia burín
-škodlivosť porušenia kapilár a prečo je výpar užitočný.

Prosím.
 
Hodnoť

S tými figami to nie je pravda.

Moji rodičia ich pestovali v Devinskej Novej Vsi už začiatkom 90. rokov. Neboli síce tak veľké ako tie z dovodu, ale boli zrelé a chutné.
 
Hodnoť

Hm

Hm zaujimave, este pred par rokmi mi diskuteri tu na sme vysvetlovali ze tie recicky o globalnom oteplovani su aleze totaaaaalne blbosti pripadne vymysly zelenych komunistov, ktore maju jediny ciel - strasit ludi a v dosledku strachu z nicht tahat peniaze ...


Zaujimave, nepreslo ani15 rokov a uz to strasenie nie je ...
 

ano,

pamatam si ich. Bohvie, kde su teraz. Zaliezli ako vsi a neopovazia sa vyliezt. Rovnako ako anti-enviro politici, ktori cele roky brzdili akekolvek protiopatrenia. Nezabudneme.
 
Hodnoť

 

Snad sa raz niekto zacne zaoberat aj narusenym vodnym rezimom krajiny a nadmernym odvodnovanim---
 


Najčítanejšie z ekonomiky