Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krajniak chce podporiť prácu digitálnych nomádov. Aké budú pravidlá? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

A co gastrolisky, vydaje

na elektriku, cast koncesionalnych poplatkov, internet, pouzivanie casti bytu/domu, kava, socialne zariadenie, parkovanie, atd. atd.
 

Logicky by mal človek na homeoffce

dostávať viac peňazí, no mám obavu, že mnohí budú radi, že si udržia prácu a nebudú ani pomýšľať na to, že by si zapýtali viac peňazí. Druhá vec je, mimo súkromný sektor, kde je výkon žalostný (štátna sféra) a človek si pípol príchod a odchod, teda bol platený za to, že bol v robote, nezávisle od výkonu. Ale tam by bolo jednoznačne treba vykonať dôkladné personálne audity a prepustiť 1/3 a možno aj viac ľudí. Potom môže dostať zvyšok lepšie mzdy, len budú musieť v práci aj pracovať a nie kávičkovať a vyfajčievať.
 

 

Preboha. Prečo viac peňazí????
A prečo vôbec do toho vstupuje stat?? Doteraz to fungovalo. Teraz si zamestnanec určí od kedy do kedy? Veď to je choré. Tak nech si tento katolicko socialisticky stat založí svoju veľkú firmu atak nech si platí všetkých ľudí jak chce a ini robía čo chcu.
 

 

Tak doteraz to veru nefungovalo...
 

 

A čo nefungovalo? Že zamestnávateľ dal možnosť robiť z domu? Mierne chorým ľuďom? Alebo rodičom ktorý nemuseli brat OČR??? Akú nevýhodu má zas ten chudák zamestnanec?Ako ho tie svine kapitalistické zas týrajú???
 

 

Ak nechcel, tak nedal. Tak to veru "fungovalo".
 

 

Ale to je v poriadku. Ja platím. Ja urcujem prvaidla. Home office je nadštandard.
 

 

Takže to nefunguje. Plus ďalšie veci, s tým súvisiace. Si doma, spadneš, zlomíš si ruku. Je to pracovný úraz? Máš doma také pracovisko, ktoré je bezpečné? A mnohé iné aspekty. To, že zamestnávateľ umožní prácu z domu, neznamená, že to funguje. Navyše na Slovensku pred koronou minimálne využívané.
 

 

A prečo by sa to malo využívať preč koronou. To je snáď na zamestnávateľovi. Áno súhlasím že nech sa určí či je to pracovný úraz alebo nie. Resp definovat čo je a čo nie je pracovný úraz pri Home office. Ale o ostatne nech sa stat nestará.
 

 

Súhlas. Je to na zamestnávateľovi. Akurát, že home offfice nefungoval. Nech sa štát nestará. No dobre. Tak na akú r.ť je Zákonník práce?
 

Že by pre to, že

je pre zamestnávateľa homeoffice lacnejší ?
 
Hodnoť

 

Typicky slovensky sef velmi skoro zisti, ze praca z domu je nezmysel, ked dostane chut na kavu a sekretarky na blizku niet.
 

 

Kavu si viem kupit dole v bufete, ale co ked dostanem chut na sekretarku?
 

 

tak skocis na bufetarku
 
Hodnoť

Nuz...

“Domácka práca, ktorú upravuje návrh novely zákonníka, nie je home office. Sú si veľmi podobné, ale je medzi nimi jeden zásadný rozdiel.
Domácku prácu alebo teleprácu (v prípade používania počítača, telefónu a digitálnych technológií) definuje návrh ako dlhodobé vykonávanie práce z domu, kým home office je podľa neho príležitostná práca z domu”

Realita: navrh zakon nic take nehovori a dovodova sprava k navrhu zakona hovori presne opak ako autor clanku - home office je ludovy pojem pre pracu, ktora sa robi z domu.

- predtym nez autor napise text, je potrebne si precitat, co je v sucasnom zakone, aby neobjavoval “novinky”. Napr dohoda stran, samorozvrhovanie pracovneho casu zamestnancovm neplatenie priplatkov v tom pripade, zabezpecenie technickeho vybavenia zamestnancovi (vid paragraf 52 Zakonnika prace)

“Sviatky a víkendy chápem - zamestnávateľa to chráni, aby všetci domácki zamestnanci nechceli pracovať iba vtedy. Ale krátenie mzdy za nadčasy sa mi zdá nefér, pretože aj zamestnanec vykonávajúci teleprácu alebo domácku prácu môže dostať úlohu, pri ktorej mu môžu vzniknúť nadčasy,“ hodnotí Lukačovičová.

Realita: Hmm zaujimavy postreh akurat, ze tak je to aj v sucasnom zakone, takych dvadsat rokov najmenej.

“Tento text ste mohli čítať vďaka tomu, že platíte za obsah. Vážime si to”
Mozem ziadat vratenie penazi?
 
Hodnoť

Pre mňa to už nie je.

Pre jedného závideniahodný benefit, pre druhého ako za trest. I would get mad, definitely and finally.
 
Hodnoť

Home Office nadstandard ? Nezmysel.

Ako je v clanku pisane zamestnavatel prispieva na technicke vybavenie pre pracu s domu,
ale nikde sa nepise prespevok na energie, vodne/stocne, ktore ak som v praci riesi zamestnavetel,
dalej vydavky na kancelarske vybavenie, kancelarsky priestor, ktore zamestavatel
" usetri " resp skryje pod benefit home office, preto home office nazvat benefitom nie je je uplne spravne,
home office v case Covid-u ma jasny dovod
 

 

Samozrejme, ze to je benefit. Zamestnanec ho nemusi vyuzit ak sa mu to nepozdava, ale pre vela ludi usetrenie 2 - 3 hodin cestovania do a z prace a venovanie tohto casu radsej na osobne veci je obrovske plus. Okrem casu setri aj naklady na dopravu (ci uz MHD alebo pohonne hmoty). Plus vo vela pripadoch sa dokaze clovek sustredit doma ovela lepsie lebo nema tolko rusivych faktorov (to neplati samozrejme ak mas doma male deti).

To usetrenie na elektrike a vode si dufam myslel ako vtip, lebo to su, ak by zrazu desiatky az stovky ludi nerobilo len na home office, zanedbatelne polozky pre zamestnavatela. Toto vytahovat je len take hodenie si kamenom do zlych zlych zamestnavatelov.

Ak sa ti vyhody home office nepozdavaju mas moznost chodit do prace a zabijat cas cestovanim. Nikto ti tvoju volbu neberie.
 
Hodnoť

Riešia hlúposti

Aby to bolo vyriešené, tak by stačilo:
1. Aby zamestnanec dostával celú tzv. superhrubú mzdu o ktorej sa dohodne so zamestnavateľom
2. Aby zamestnanec sám zo svojej mzdy platil dane a odvody
3. Aby zamestnanec mal právo dať do nákladov, ktoré nebudú podliehať daniam a odvodom:
3.1. mesačný paušál na stravu
3.2. mesačný paušál na dopravu spojenú so zabezpečením príjmu nahraditeľný dokladovateľnými nákladmi
3.3. mesačný paušál na bežný odev používaný v práci nahraditeľný dokladovaným nákladom na špeciálne pracovné oblečenie a ochranné pomôcky
3.4. dokladovaný náklad na prácu mimo objekty zamestnávateľa, alebo so svojimi technickými prostriedkami
3.5. mesačný paušál na vzdelávanie a aktualizáciu vedomostí v odbore
3.6. ostatné náklady, ktoré aj dnes bežne umožňuje uhrádzať zákonník práce zamestnancov ako náhradu a nepodliehajú daniam a odvodom
4. Aby súčasťou znalostí pre profesiu boli aj znalosti bezpečnostných predpisov a súčasná zodpovednosť pracovníka za bezpečnosť. Stolár má vedieť čo má robiť, aby si neodfaklil prsty a baba za počítačom má tiež vedieť, kde si môže dať kávu aby si neobarila rozkrok.
5. Aby zamestnávateľ bol povinný na požiadanie poskytnúť zamestnancovi bezpečnostné prostriedky potrebné pre profesiu, alebo finančné prostriedky na ich kúpu.
6. Umožniť, aby pracovnou zmluvou bolo dohodnuté, že toto všetko, alebo časť toho zabezpečí pre zamestnanca zamestnávateľ ako servis pre neho.

Horeuvedeným a možno ešte nejakými ďalšími opatreniami by sa vyriešila nielen tzv. domácka práca, ale aj množstvo iných, teraz neriešených, alebo neriešiteľných problémov, ktoré terajší spôsob personálnych zákonov prináša.
 

 

Plus ešte by malo byť nákladovou položkou aj:
3.7 Náklady na oblečenie, dopravu, školské pomôcky, poplatky škole....... a ostané náklady potrebné na školopovinné deti zamestnanca.
 

1 2 >

Najčítanejšie z ekonomiky