Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ekonóm: Krajniak prekročil hranicu, rodičovský bonus je populizmus (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

Hmm ....

Čo je pánovi ekonómovi nejasné na tom, že ak niekto pracuje v zahraničí, tam odvádza dane a odvody, tak nemá prečo využiť dôchodkový bonus ?
Veď myšlienka je to jednoduchá - čím viac detí platí čím väčšie odvody do Sociálnej poisťovne, tým väčší rodičovský bonus.
O indivoduálnom poistnom systéme nech láskavo pomlčí pri dnešnom nastavení osobného bodu, kde sa bonifikujú menej zarábajúci a trestajú lepšie zarábajúci (nespravodlivosť nazývaná solidarita), pri nezmyselnom nastavení jednotlivých fondov, pri neustále sa meniacom nastavení 2. pilera, pri nesystémovom dotovaní systému zo štátneho rozpočtu je rodičovský bonus iba ďalšia z x existujúcich deformácií systému. Štát realizuje svoju politiku rôznym nastavením a rodičovský bonus chápem ako ďalší z nástrojov, ktorým chce štát podporiť ciele, ktoré sleduje.
 

Jediný ciel

Tohto výplodu je mat čo najviac voličských hlasov od dôchodcov a jednoduchšich ľudí. Kollar a tento posledný kroziak pochopili že musia Matovicovi laškovať statusy a a pri každej príležitosti spomenúť ako myslia na dôchodcov a ako chcu stavať sociálne byty.
A Krajniak by sa nemal riadiť rozprávkou o Troch grošoch.
 

Slubovali zostihlenie st spravy

A este pod kridlami kollarovej rodiny viac uradnikov, viac penazi = vacsi vplyv (moc).
 

podľa mňa, 3 groše je presne to,

podľa čoho by sme sa mali riadiť. Inak to fungovať nemôže.
Tí čo zarábajú sa starajú o tých, čo nezarábajú : deti, starí ľudia a chorí ľudia.
Je len spravodlivé, keď sa zarábajúci starajú o svojich nepracujúcich rodičov a o svoje deti. Len v malej miere (povedzme 10 krát menšej ako teraz) by sa mali cez odvody starať o cudzích - v rámci poistenia, keď tým cudzím zomrelo dieťa, ktoré by sa o nich mohlo starať napríklad, ale tieto prípady nie sú bežné, preto hovorím o poistení.
Keď niekto deti nemal, nemal ani výdavky a tie deti a tak si mohol investovať. Keď to radšej spotreboval, jeho problém.
 

Takže navrhujete systém

každý za svoje.

Ako ošetríte to že niekoho rodičia poberali dôchodok krátko alebo vôbec?

Tu ide o veľké peniaze, niekto poberá dôchodok 30 rokov niekto vôbec.
Preto sa zaviedlo sociálne poistenie. Každý iný variant je určite horší,

Ešte výraznejšie je to v zdravotnom poistení.
Čerpanie na niektoré choroby rodiny nemajú šancu utiahnuť.
 

poistenie je na udalosti,

ktoré majú veľké náklady ale možno vôbec nenastanú. Vtedy sa všetci poistenci skladajú tým postihnutým na odškodnenie. To je napríklad závažné ochorenie.
Staroba nie je poistnou udalosťou, pretože väčšinou normálne nastane vždy, preto by sa žiadne poistné schémy na to nameli aplikovať. Vzniknú z nich len prerozdeľovacie schémy, kde niektorí získajú viac ako dali a iní menej. A to je nespravodlivé.
 

Problémom nie je smrť, ale

dôchodok.

Náklady na dôchodok môžu byť 0€ až 500 x 12 x 35 = 210 000€
Možno potreba dôchodku vôbec nenastane a možno budú náklady obrovské.

Preto je vhodné vložiť napr. 1/2 = 100 000€ a mať istotu pre prípad dlhovekosti.
 

 

:)))) bravo! k tomu sireniu zvuku v materialoch nemas nic? to by bolo citanie!
 

No veď áno,

nech sa deti postarajú o svojich rodičov ale prečo k tomu majú mať štát ako sprostredkovateľa. Nech dávajú svojim rodičom na dôchodku mesačný príspevok podľa svojich možností a bude pokoj. Len jedna otázka, kto bude platiť tú administratívu, ktorá sa k tomu nabalí. Áno, veď štát ale za naše peniaze. Súhlas je to populizmus a možno trochu kultivovanejšie kupovanie si voličských hlasov ako robil SMER vraj SD.
 

 

“ čo najviac voličských hlasov od dôchodcov a jednoduchšich ľudí” - toto je nezmysel.
Ak by slo Krajniakovi o toto siel by cestou vianocnych dochodkov, rodzavania zobraceniek a podpory a netrapil by sa s komplexnou upravou dochodkove systemu a pracnemu upratovaniu a systematizovaniu prispevkov a podpory.
Skus zapojit viac ako prvu signalnu.
 

 

mas pocit ze populisti z olano a sme rodina nehlasovali za smeracku patlaninu nazvanu vianocne dochodky?

Napriek tomu ze to pristane na pleciach uz aj tak zbedacenej strednej triedy?

Tito chlapci velmi dobre poznaju system "po nas potopa", je im prirodzeny.
 

S dôchodcami vyhrávalo

už HZDS, teda skôr s babkami demokratkami, potom to úspešne cez MDŽ prevzal Smer a teraz Sme rodina a OĽANO. Dôchodcov je veľa, cez 1 milión, sú disciplinovaní a chodia voliť a už toho veľa nepotrebujú a veria každej kravine, ideálny volič.
 

 

aj moj dochodok sa blizi. nacim obratit kabat. Vivaaaaat Boris!
 

 

Co je na tom zle ? Preco by som ja zo svojich 3000 v hrubom nemohol cast davat rodicom, ktori ma vychovali a vytvorili podmienky, aby som dobre zarabal ?
 

 

Ale veď môžeš. Odkladaj im do 3 piliera. Alebo na kňizku. Alebo do pančuchy. A keď budú v dôchodku môžu to míňať.
 

 

A preco by som mal davat nieco extra. Ja chcem davat z toho co odomna stat vyberie.
 

Aha.

A čo bezdetný? Deti v zahranici
 

 

To je moj pripad. Nevidim to ako problem.
 

 

Bezdetni maju v priemere vyssie prijmy a aj vyssie dochodky, nez rodicia. U tych v zahranici by to chcelo zaviest jednotny dochodcovsky bonus pre celu EU.
 

Inštitút sa volá Sociálna poisťovňa

Dôchodkové poistenie má dva podsystémy:
- starobné poistenie ako poistenie na zabezpečenie príjmu v starobe a pre prípad úmrtia
- invalidné poistenie ako poistenie pre prípad poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť v dôsledku dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu poistenca a pre prípad úmrtia.
Podľa zákonov štát od teba vyberá peniaze, aby si sa poistil pre vyššie uvedené dôvody. A tvoji rodičia platili tak isto a to kvôli svojmu vlastnému poisteniu. Keď teraz nejaký politik vyťahuje takéto hlúposti, tak má na mysli všetko, len nie riešiť tento problém.
Napríklad ešte nevyschol podpis na papieri zákona, ktorým sa zastropoval odchod do dôchodku a chcú to zrušiť pre neudržateľnosť. Keď to teraz nezrušia, zrušia za pár rokov, lebo ... A hotovo.
Súčasne kecajú o tom, že teraz uzákonia, že po odrobených 40 rokoch môžeš do dôchodku. Alebo inú hlúposť vymyslia. Aký je rozdiel z hľadiska budúcnosti systému medzi jedným alebo druhým? Žiadny. Príjmu a potom zrušia.
Ústavný zákon? Prídu další politici, ktorí ťa budú presviedčať o inej hlúposti a existujúci zrušia a príjmu nový ústavný zákon, ktorý samozrejme sa nebude o nejaký čas hodiť, tak sa kolotoč bude opakovať.
Zober si len zastropovanie deficitu rozpočtu ústavným zákonom. Prišiel Covid-19 a všetko je v r i t i. Straty v ekonomike budú take enormné, že sa to jednoducho musí zmeniť.
A pri dôchodkoch do toho drbú každú chvíľu, len aby získali niečie hlasy vo voľbách a väčšinou iných, ktorých je obyčajne menej poriadne nahnevali. Oni začnú obchádzať systém platenie do dôchodkového poistenia, lebo na politikov sa spoľahnúť nedá. Asi tak.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie z ekonomiky