Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Drahé novostavby? Ľudia sú ochotní platiť, ceny ďalej rastú (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

14% hore za 3 mesiace. Šialený rast. Alebo to len umelo dvihli tie mrakodrapie projekty?

A tie ceny za štvorec... Keď si človek uvedomí, že bežný nový bytový dom sa dá postaviť do 950€/m2, je to na zaplakanie.
 

 

To by najprv muselo byt co stavat. Chybaju byty pre strednu triedu. A ziadne dalsie nejako povolenia nemaju, lebo kazdy starosta a primator sa snazi len stavaniu branit...
 

 

Starostovia a primátori (aspoň teda menších miest a obcí, v tých väčších už “v meste” zväčša neni kde stavať) sa výstavbe nebránia. Len tie peniaze. A síce je ŠFRB a tak, ale vybavovať všetky formality okolo toho je všetko, len nie jednoduché a prehľadné. Ale tak o to asi niekomu šlo. Veď keby to bolo jednoduché, tak by sa, ehm, stavalo. A to predsa nechceme. (ironicky)
 

 

To je medziročný nárast, nie za 3 mesiace
 

 

Och, mea culpa, už vidím.
Každopádne, ani 14% ročne nie je zrovna málo.
 
Hodnoť

V Bratislave chýba 40000 bytov...

Aj podľa vedenia mesta chýba v Bratislave 40 tisíc bytov. Pri malej ponuke ceny žiaľ len porastú. Ak chceme aby si aj naše deti mohli dovoliť bývať v Bratislave, jednoducho sa musí viac stavať. A musí sa zmeniť pohľad politikov na novú výstavbu. Nerobiť si kampaň na tom, koľkým stavbám sme zabránili, ale prezentovať sa pred voličmi ako sme pomohli mestu rásť tak, aby si tu mohli dovoliť bývať aj naše deti. Inak bude Bratislava extrémne drahá, ľudia budú bývať v lacnejších satelitoch, dochádzať do mesta a rozhodne ničomu neprospeje.
 
Hodnoť

 

V Bratislave minule aj sucasne vedenie podcenilo pripravu projektov, takze realne sa dostavaju slnecnice, nieco na Nivach, a zvysok nie je vypovolovany, takze sa byty dost utlmia.
Sice su stale nejake bombasticke titulky kto chce stavat co a kde, ale realne to je este orna poda, a teda vystavba strasne daleko.
Za toto sa mozeme podakovat vsetkym primatorom za poslednych 10rokov.
Ale pre mna ako investora do bytov je to dobra sprava.
 
Hodnoť

z primátorov a starostov MČ Bratislavy

sa za posledných 20 rokov stali multimiliónari a ľuďom ostala zlikvidovaná infarštruktúra, a ceny 6000 € / m2 bytu v paneláku bez parkovania, bez cesty, škôlky a školy pre deti.
 

 

A napriek tomu tie byty chybaju. Oxymoron, ze?
 

 

Nie, byty chybaju, kvoli centralizmu a slabej infrastrukture zvysku Slovenska.
 

 

Takže chyba nie je v nedostatku bytov v Bratislave (ako sa nám Pentou vlastnené Sme snaží povedať), ale v tom, že 40000 ľudí sa chce prisťahovať do Bratislavy. Nebolo by lepšie zamyslieť sa prečo?
 

40000 bytov chýba už dnes

Toľko bytov chýba už pri dnešnom stave obyvateľov. O toľko zaostávame po prepoštoch veĺkosti rodín v porovnaní s ostatnými mestamií EU. Napríklad aby sa mladí mohl odsťahovať od rodičov a mať samostatné domácnosti...
 

 

v celom svete je trend stahovat sa do miest. takze Bratislava bude rast stale a cenovo bude inde vzdy. Na vychode je to podobne s Kosicami.
aj kedf sme vidiecky narod, sposob zivota v meste zacina vyhovovat viac a viac. aj vela deti satelitakov sa pretahuju do mesta
 
Hodnoť

klud

boris kollar vsetko vyriesi, iba zeby nie ;)
 
Hodnoť

 

Pekne to rastie, aky je benefit byvat napr v Bratislava I? Preco tam ludia idu byvat?
 

 

Aky je benefit Porsche? Preco nie vsetci ludia kupuju Daciu?
 

 

Status?
 

 

Tak to si potom este porsche nesoferoval.
Skus 911, a zistis, ze o statuse to nie je.
 

 

Pytam sa na byvanie v BA I .. stale nic konkretne nepises. Ked nevies nemusis reagovat
 
Hodnoť

Prečo sú byty drahé?

Tých ukazovateľov je viac! Nie sú to hlavne ani samotní developeri, ani banky a ani prestarnutý stavebný zákon z čias socializmu!!!!!

Prvou, najzákladnejším faktom je, že "naši volení zástupcovia ľudu" t.j.bývalý vládny zlepenec na čele s populistickým Smerom 1 a č. 2 ponavrhovali a poprímali zlodejské zákony, ktoré do praxe pretavili primátori a starostovia.

Kto prijal a pretransformoval do VZN od roku 2017 zvýšenie dane zo stavieb o 150%? Kto prijal zákon a následne VZN o dani za rozvoj z novostavieb 35€/m2? Kto populisticky s aroganciou ich vlastnou, prijal VZN o zvýšení dane z bytov a nebytových priestorov o 100%? Títo "naši volení zástupcovia ľudu" si v prvom rade pozvyšovali platy a nám následne za odmenu pozvyšovali dane, poplatky. Keď neplatíš, tak pekne penále, alebo bezcharakterné exekúcie!!!!

Všetci primátori samosprávnych krajov po ich zvolení, si extrémne ponavyšovali platy!!! Mnohí viac, ako ministri súčasnej vlády!!!!! Ako je možné, že niektorí primátori a starostovia nepodpisujú uznesenia miestnych resp. mestských zastupiteľstiev? Ako je možné, že mnohí starostovia priviedli obce do nútenej správy, prípadne rozpredali obecný majetok? A čo samotné zastupiteľstvá? Z toho jasne vyplýva, že priama voľba primátorov a starostov nebolo nič iné, ako sofystikovane oklamať voličov. Treba sa jednoznačne vrátiť k modelu predtým, že primátorov a starostov si budú voliť koaličné väčšinové zastupiteľstvá, ktorú budú niesť zodpovednosť za súčasné vládnutie pre ďalšie voľby. V súčastnosti, pri dnešnej apatii občanov, tento stav systematicky budovali a stali sa prakticky neodvolateľní. Proste jeden veľký bordel a anarchia.

Prečo sa už konečne ozvali developeri? Pretože boli mnohými samosprávami doslova vydieraní. Dostávali podmienky, ktoré realizovali za mestá a obce, čo sa prejavilo v samotných cenách bytov a termínoch výstavby. Ako je možné, že stavebné povolenia samosprávou trvá niekoľko rokov?

Už je na čase, aby si všetci stavebníci, t.j. právnické a fyzické subjekty začali uplaltňovať svoje nároky v zmysle zákona 514/2003 "Zákon o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci a o zmene niektorých zákonov". Následne podľa výšky vzniknutej škody, vzniknutú škodu požadovať v zmysle trestného zákona za trestný čin s vyvodením trestnoprávnej zodpovednosti s osobnou zodpovednosťou a následnou osobnou úhradou škody, a nie z peňazí nás všetkých daňových poplatníkov!!!!!

Samozrejme, že v druhom rade je bezpodmienečne nutné prijať úplne nový stavebný zákon, pretože tento súčasný týmto "našim zvoleným zástupcom ľud" vytvára podmienky na doslova šikanovanie stavebníkov.

Ako som povedal úvodom. Tých faktorov je podstatne viac, ale tieto sú tie najzákladnejšie vyžadujúce si urýchlenú novelizáciu.

Tak ako bolo predstavené súčasnou vládou o transformovanie samospráv, v plnej miere súhlasím so zrušením starostov a mestských častí v BA a KE, pretože sú to zbytočné byrokratické veľmi draho zaplatené medzičlánky. Taktiež, počty poslancov v mestských a miestnych zastupiteľstvách zredukovať, pretože aj tak hlasujú, čo im šéfovi - primátori a starostovia prikážu, aby mohli spoločne profitovať z našich daní.

Dnes, v čase krízy, keď sa počty zamestnancov znižujú, tak progresívny primátor Vallo, si navrhne plat 6 500,0€, zriadí pre svojich kamošov zbytočný Metropolitný inštitút Bratislava. Popri tom, počet pracovníkov magistrátu navýši o vyše 300 "odborníkov" absolútnych amatérov!!!!!
 

1 2 >

Najčítanejšie z ekonomiky