Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Arca otočila a prvýkrát oznámila, že neuznáva svoje dlhy zo zmeniek (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Zmenky
Zmenky nepatria do moderného právneho systému, mali by byť úplne zrušené. Tie patrili do čias Márie Terézie.... Jeden z dôvodov prečo som nikdy nevolil zmenku je práve fakt, že sa vyžaduje jej predloženie, dokonca je to náležitosťou zmenky kedy a kde sa má vyplatiť. Čo je defakto vec, čo zbavuje inštitút zmenky "tej výhodnosti, jednoznačnosti" - neviem, čo znamená predložiť, dať mu ju do ruky ??? Bude existovať to miesto?. Na druhe strane dlžník nemá ako vedieť, kto mu zmenku predloží, keďže ako cenný papier je prevoditeľná na ďalšie osoby. Na toto asi Arca mieri. Právne špekulácie uvedené v článku s poukazom na súdnu prax len nasvedčuje, že zmenka je defakto obrovské riziko pre veriteľa. Vymožiteľnosť, čo malo byť to TOP sa tak presúva na nekonečné súdne konania a teda sú nevymožiteľné..... Neviem ako súd sa vysporiadal s tým, ako mal dlžník vedieť komu mal vydať peniaze. Zrejme preto ho to zbavuje trov, ale je otázne, či podanie zmenkového plat. rozkazu bolo dôvodné.
hanz
<< < 1 2 3 4 > >>

 

Súhlasím, len toto nie je kauza o právnej povahe zmenky, ale o tom, že dlžník Arca reálne prijal peniaze od veriteľov, vedel kedy ich má splatiť a robí všetko preto, aby ich nezaplatil. Lebo hrať to na to, že napr. aj p. Pavlínka nevycestovala do Prahy a fyzicky neukázala na konkrétnom mieste svoje zmenky, hoci Arca vedela, že ich má zaplatiť, je vo veľkom rozpore so zásadami poctivého obchodného styku. Meno Arca skončí výmazom z obchodného registra, ale meno Velič a s ním spojené pokusy o oklamanie veriteľov si ponesie jeho nositeľ do konca života, tak neviem, či mu to za to stojí, keďže jeho záväzky zo zmeniek sú nespochybniteľné.
 

 

p. P.M. ich ale mohla predať niekomu inému. Nemôže Arca teda len tak poslať peniaze p. P., len preto, že nadišiel čas splatnosti. O tom sú zmenky. Na druhej strane pri splatnosti sa mohli/chcú s držiteľom jednať a pod. Podanie na súd preto zrejme v BB odmietli. Podaním na súd síce držiteľ požiadavku formuloval, ale náklady s tým spojené si znáša zjavne sám.
 

 

Práveže zmenka ako abstraktný cenný papier má veľmi prísne formálne náležitosti a pre konajúci súd nie je problém uznať nárok zo zmenky.
 
Hodnoť

s takymto pristupom podvodnika

chcem vediet kto pracuje v tej Arce na veducich poziciach
ti ludia pojdu na ciernu listinu a tam sa dostanu aj firmy v ktorych budu v buducnosti figurovat
nic zadarmo
 

 

Ten odpor voči plat. rozkazu nemusí byť nejaká zlomyseľnosť. Len asi toľko, že podanie na súd zo strany veriteľa bolo predčasné, keďže neprebehli úkony, čo mali. Jednoducho si držiteľ zmenky mal najskôr požiadať o preplatenie zmenky - je to úkon, kde sa zmenka dá za protihodnotu, tomu kto ju predloží. Ak toto bolo odmietnuté, môže sa domáhať jej vyplatenie plat. rozkazom.
Keby sa Arca nebránila, musela by defakto okrem zmenky vyplatiť trovy konania, súdny poplatok, trovy právneho zastupenia a svojho právnika. Týmto odporom defakto toto stopila, a navrhovateľ zaplatí súdny poplatok, trovy právneho zastupenia.... tisíce EUR. Ak to postúpia na súd v BA, bude to smerovať k zamietnutiu. Šikovný právnik.
 

 

Takze tam pracujes Ty...
 

 

Predpokladám, že ak niekto požičia také veľké sumy, tak platobný rozkaz mu nepíše JUDr. GOOGLE, ale kvalifikovaný právnik a ten si dá pozor, aby boli splnené všetky formálne náležitosti žaloby vrátne úkonov tomu predchádzajúcich :)
 

 

Skús si niekedy pozrieť rozhodnutia, sú zverejňované a zistíš, akí sú takí právnici sofistikovaný :-). Proste ich niekto požiada že chce za každú cenu, tak to pre zákazníka urobia, aj keď je to hlúposť.
 
Hodnoť

 

Mas na to niekolko dni, aby si sa dostal ku SVOJIM peniazom. Krasa.
 
Hodnoť

Fruni s Majským

koľko vytiahli od slovače?
Tromfne ich ten Velič?
 
Hodnoť

Kto to je ARCA kapitál? Študenti

Kto to je ARCA kapitál? Študenti Marxovho Kapitálu, ktorý nikdy nečítali? Potom sa ničomu nečudujem.
 
Hodnoť

 

Ale, ale... ved predsa... v reklame hovorili, ze Arca zmenky su zralokom medzi investiciami. A v reklamach hovoria vzdy pravdu! To tu uz dnes naozaj nikto nic negarantuje?!
 
Hodnoť

Orgány (ne)činné by sa mali začať činiť

Aj na SME som len nedávno čítal článok o tom, že Arca nie je ako Fruniho BMG+Horizont, že oni išli do podnikania s takými peknými projektami, majú toľko majetku a záujem sa s veriteľmi vyrovnať a ... už ukázali svoju skutočnú tvár a použili nato až smiešnu právnu obštrukciu. Takže, mnohým ostanú len oči pre plač, podvody sa začínajú črtať a Arca utečie do Česka, kde nemusia pri reštrukturalizácii platiť najmenej polovicu výšky dlžnej istiny. Je treba v trestnom konaní zaistiť maximum majetku, aby už po čase nebol nedosiahnuteľný, ak sa tak pravdaže už nestalo. Pravdaže počas vyšetrovania je treba preveriť ako to bolo so zmenkami manželky nášho premiéra voči Arce a či tieto boli vyplatené, alebo spadli do koša ohrozených a fakticky nevymožiteľných.
 
Hodnoť

Velic skusa

A uvidime ako zaberu nase sudy a policia, ci to zas nebude na vysmech ako pri vahostave
 
Hodnoť

Nepoucitelni

Ludia sa nikdy nepoucia. Nikdy by som nedal, hlavne českej firme ani cent
 
Hodnoť

Ja len

nechápam, prečo sa toľko mediálneho priestoru venuje nejakým prašivým podvodníkom ako je tento velič and co. už ani neviem koľký článok minimálne na 3 strany a furt o tom istom ako sa dali príslušníci nazvime to strednej triedy ojebabrať nejakým niemandom.
 
Hodnoť

Ad upomínacie konanie

Uplatnenia nárokov zo zmenky v upomínacom konaní možno jedine voči právnickej osobe (§3 ods. 6 písm e/ zák. č. 307/2016 Z.z. vylučuje uplatnenie nárokov zo zmenky v upomínacom konaní voči fyzickej osobe). V článku spomínanom prípade nebola zrejme zmenka avalovaná, teda nemala ručiteľa. To by sedelo aj na výšku zmenkovej sumy. Avšak zmenky s vyššími zmenkovými sumami sú avalované (zabezpečené ručením) niektorým zo štatutárov Arca. Keďže veritelia chceli/mali záujem žalovať aj avalistu (zmenkového ručiteľa) museli aj napriek vyšším súdny nákladom uplatniť nárok v štandardnom súdnom konaní. To je celé, prečo sa zatiaľ neobrátil zrejme nikto iný na OS BB v upomínacom konaní. Ešte by stálo za úvahu preveriť, či sa nevedie nejaké konanie zo zmeniek na OS NR, keďže bydlisko avalistu (Veliča) ak sa nemýlim patrí do územného obvodu OS Nitra ako príslušného na rozhodovanie nárokov zo zmeniek. Netreba sa sústrediť len na OS BA V podľa sídla Arca.
 
Hodnoť

 

Myslim,ze Velic mal vacsie oci a apetit nez na co stacilo jeho mentalne vybavenie a teraz zne ovocie svojej hluposti . Dalsi typicky podnikatel jak vystrihnuty z dob raneho kapitalizmu s heslom "jak nedelat a vydelat" . Myslim, ze OCTK by sa mali pozriet, ci nahodou nedochadza k poskodzovaniu a zvyhodnovaniu niektorych veritelov, resp ci nedoslo ku kapitalovemu podvodu ci nebodaj k zavinenemu upadku.
 
Hodnoť

 

Nuz chlapci z Acra na ceskoslovenskom trhu s vyberanim peniazkov aj dalsim biznisom postavenom na dovere skoncili.
Ale ktovie ze preco sa to rozhodli posunut az takto do trestnopravnej roviny...
 
Hodnoť

 

Arca nič neotočila.len jednoducho povedala to čo bolo jasné od samého začiatku vo vhodnejšiu dobu&#128578;
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Najčítanejšie z ekonomiky