Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Štátna DSS a nižšie poplatky. Ako chce Krajniak prekopať dôchodky? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Hmm ....

1. Rodičovský bonus - už napadlo nejakého novinára sa spýtať, že či Križiak myslí 20% z odvodov zamestanca alebo zamestnanca+zamestnávateľa. V druhom prípade, že z čoho chcú hradiť deficit. Alebo to vyriešia v ďalšom kole znížením odvodov ;-)
2. Kedy je plán zreálniť jednotlivé sociálne fondy ?
3. Tá štátna DSS bude predpokladám nakupovať vlekárove dlhopisy, za ktoré sa postavia byty. A o 30 rokov sa budeme všetci skladať na straty.
4. To zrušenie možnosti jednorázového výberu je silné kafe. Aspoň keby tam nechali možnosť, že ak niekomu vyjde 2-3-4 násobok životného minima, tak si môže aspoň programový výber vybrať, bez povinnosti kúpy anuity.
 

Dobré otázky

Zrejme sa tiež vyznáte. Dúfam, že sa na to aj pri schvaľovaní pozrú nejakí odborníci a nezmysly vyhodia. Ako napríklad tú priamu podporu detí rodičom.
 

re:957608

Možnosť aby deti čiastočne a adresne podporili vlastných rodičov sa Ván nepáči a urči te najde rôzne dôvody že prečo sa vám to nepáči. To že od roku 1990 deti prenesledovaných rodičov sa skladajú na nie malé dôchodky bývalých ŠTB, ĽM VB a bývalých komunistov, doteraz nikomu nevadilo veď je to také spravodlivé keď prenasledovaný platí svojmu prenasledovateľovi. Krajňakov zákon by mal hlavne presadiť zdanenie dôchodkov bývalých ŠTBakov a komunistov. Osobne by som ŠTB už nevyplatil ani cent a zadanil ich 100% na nulu, znárodnil im osobný majetok aj prepísaný. Poľsko pozná tento model zdanenia a funguje úspešne a dobre. Navrhoval to už Havel, ale vtedy generálny prokurátor ČSFR súdruh Gašparoviš to zmaril, veď to by bola iná nehoráznosť rapídne znížiť životnú úroveň bývalých aj súčasných súdruhov. Aj dnes prebiehajú rôzne vyšetrovania a časom budú aj rozsudky. Hlavným zmyslom nie je pokiaľ odsúdený nie je vrah mu zabezpečiť 20 ročné ubytovanie a stravu zadarmo, ale zobrať mu celý majetok a nech žuje pod postom s náramkom na nohe, to by mala byť odmena za bezzhraničnú chamtivosť a neskrotnú túžbu po majetku a moci. Kočner nemá skončiť vo vykúrenom väzení, ale hladovať bez majetku na ulici až do smrti, nech sa naňho všetci zbohastlíci chodia pozerať čo ich čaká a neminie. Nie som proti bohatým, ale som proti zlodejom.
 

 

Dobre povedane.
 

 

Tyto odbornici by sa mali najprv pozriet ako to pracuje v inych zapadnych krajinach( nielen Rakusko a Nemecko) pred tym nez vytvoria znovu nejaky dochodkovy system ktory nebude funkcny.
Okrem toho by nebolo od veci, keby na statny dochodok(prvy pilier) mali narok iba ludia ktori su zavisli od statneho dochodku. Napriklad Bastrnakovci, Kocnerovci, Kollarovci, zkorumptovany sudcovia a im podobni nie su zavisli od statnej penzie a preto by na nu nemali mat narok.
Za niekolko desiatok rokov bude sa statu velmi tazko vyplacat dochodok vsetkym ludom nad 65 rokov. Mimochodom prve co by sa malo zrusit je vdovsky dochodok, co je absolutne nelogicky naklad na osobu ktora uz nezije a nema ziadne zivotne naklady.
 

 

Pri vdovskom dochodku sa strati jeden dochodok. Niektore naklady su fixne. Ak jeden z dvoch dochodcov umrie, to neznamena, ze sa najomne ci energie znizia.
 

To je pravda

len sa spýtam:
- prečo naň majú nárok len manželia?
- prečo by žijúci manžel nemal znížiť tieto náklady (zmena bývania)
 

 

Nemanzelia sa mozu zobrat. Su vsak pri tom dedicne a ine komplikacie.

Zmena byvania je dobrou cestou, ale ked byvas posledne polstorocie na tom istom mieste, tak nie celkom u danej osoby ziaduce. Stary clovek si zvykol na tradiciu a nechce stratit co ma. Mlady clovek casto nema co stratit.

V kazdom pripade poznat nove technologia a nove moresy je uzitocne pre starych aj mladych. Vratane financii, rozpoctu a penazi.
 

úprimne dufam

že ten rodičovský bonus mu stopnú, akože oháňať sa zrovnopravnenim pri takomto nesystémové kroku je silná káva, veď keď chcú zrovnopravnovat rodičov, nech za nich platia odvody kým si na rodičovských a vybavené...
 

 

Podľa mňa je rodičovský bonus geniálny nápad - čím viac detí, ktoré platia čím väčšie dane a odvody na Slovensku, tým väčší dôchodok pre rodičov.
Z pohľadu dlhodobého nastavenia systému a spravodlivosti je to super vec. Výchova dieťaťa stojí rádovo 50-100 000 EUR, na náklady rodiča. Kto nemá deti, tak tých 100 000 EUR prejedol alebo si odkladal na dôchodok. Štátna podpora výchovy dieťaťa je smiešne nízka.
A celý sociálny a zdravotný systém ani nemá charakter poistenia, ale je to tvrdé zdaňovanie. Navyše nespravodlivé - bez ohľadu na výšku zdravotných odvodov dostávate rovnakú starostlivosť, v dôchodkovom systéme je takisto silná "solidarita" a bude ešte silnejšia - o 30 rokov bude z 1. piliera rovnaký dôchodok pre všetkých.
 

vôbec to nie je geniálny napad

je to ideologicky nezmysel podobne ako zákaz potratov, ale veď vieme odkial minister čerpá inšpiráciu ;)
geniálny nápad je systém, ktorý je spravodlivý a nediskriminačny (ak sa bavíme v etickej rovine) a ideálne aj ekonomicky udržateľný a v tomto kontexte je tento nápad úplne mimo
ešte by som rád vedel odkiaľ si zobral tú sumu za výchovu dieťaťa a ak chceme týmto argumentovať, tak nech dá stať každému pri narodení dieťaťa 50tisic a viac sa o to nestará keď už chceme riešiť veci takto hlúpo, nebudeme potrebovať ďalších 10 úradníkov na jedného rodiča aby to spravovali a ušetríme dosť veľa peňazí ;)
 

 

Geniálny nápad je systém, ktorý je spravodlivý a nediskriminačný - súhlas, a to dnešný systém zdravotných a sociálnych odvodov nie je.
Tú sumu na výchovu uvádzal Križiak, a sám si to spočítaj - mne to príde OK.
Ak dáš každému pri narodení 50 000 EUR, tak je jasné čo to spôsobí.
Rodičovský bonus je geniálny práve tým, že nestačí mať veľa detí, ale tie deti musia pracovať a odvádzať dane na Slovensku. Tým sa to krásne samo reguluje - bonus majú tí rodičia, ktorých deti financujú systém.
A tu nejde iba o dôchodky, rovnaký demografický problém čaká aj zdravotné odvody, iba sa o tom toľko nehovorí.
Rodičovský bonus práve toto rieši, elegantne a spravodlivo.
 

Ideológia

A čo sa týka ideológie, tak tam čiastočne súhlasím.
Medzi riadkami je rodičovský bonus o podpore pôrodnosti. Z demografického hľadiska totižto vymierame, a rodičovský bonus je dlhodobá aktivita, ktorá by mala znížiť potrebu imigrácie a kultúrneho obohacovania.
Keď sa niekto pozrie na demografické čísla, tak už dnes je to katastrofa, s ktorou sa nedá nič robiť. Iba čiastočne zmierniť takýmito opatreniami ako je rodičovský bonus.
A môžme debatovať o tom, či je to dobré alebo zlé. Tento ideologický nános tam ale vidím, nikto to samozrejme neprizná.
 

rodičovský bonus nerieši

demograficky problém, len ako všetko čo robí táto vláda prenáša zodpovednosť na občanov, na to aby som dotoval rodičov nepotrebujem úradníka ktorý mi povie koľko, úplne by stačilo aby mi nechal viac peňazí a potom by som ešte viac ušetril lebo by som nepotreboval nedostudovaneho politológa aby na mne prevádzal krestanskosocialne experimenty, btw. aj on veľký bojovník za rodinu má len jedno dieťa...
stále nerozumiem čím je podľa tvojho názoru geniálny rodičovský bonus keď jeho jediným cieľom je vybrať od občanov pre štát viac peňazí a tie potom prejest, stále nevidím ten záblesk geniality ktorým sa tak nadchýnas
btw. demografiu treba riešiť podporou mladých rodin, podporou starostlivosti o deti, podporou vzdelávania a podporou starostlivosti o starých s to sú všetko veci na ktoré súčasná vláda prdi...
 

 

Ta genialita je v tej samoregulácii - čím viac deti zaplatia na odvodoch v SR, tým väčší bonus.
Zaplatené odvody do sociálky znamenajú takisto zaplatené zdravotné odvody a daň z príjmu a vo veľkej miere aj DPH. Čiže v tom je tá spravodlivosť, ten "tretí groš".
Lebo dnes je systém veľmi nespravodlivý - bez ohľadu na výšku odvodov a zaplatených daní mám rovnakú zdravotnú starostlivosť, ale ten, čo neplatí nič.
A za moje dve deti platím stovky EUR za materskú škôlku, lebo štát je neschopný to zabezpečiť.
Takže ak ma výchova tých dvoch detí bude stáť 200 000 EUR. tak mi príde spravodlivé, ak tie deti budú platiť dane a odvody na Slovensku, že aj ja ako rodič z toho budem mať priamy úžitok.
Súhlasím, že ak chce štát podporovať demografiu, tak je na to x nástrojov, ja ten bonus chápem ako jeden z nich.
Popri tom, ako je dôchodkový systém ohýbaný minimálnym dôchodkom, vekom odchodu, "solidaritou", dotáciami zo ŠR, prelievaním medzi fondami, tak ten bonus je skôr pozitívna vec, ako negatívna.
 

čiže podľa teba

je geniálna akákoľvek daň alebo odvod, lebo čím viac občan zaplatí, tým viac bude v štátnej kase? prečo potom nezaviest 100% daň z príjmu? :)
Vidím že sa v tom nie celkom orientujes, lebo nie je to tak že keď platis a neplatia máš rovnakú zdravotnú, ak neplatia, máš nárok len na neodkladnú starostlivosť. chápem tvoj postoj že ti ide o teba a tvoje deti, ale v tom že ti niekto vychádza v ústrety nespočíva genialnost, Orave to je diskriminacne, lebo je tu kopa ľudí čo deti mať nemôžu (buď z dôvodu že už si starí, alebo ich nechcú, alebo sú homosexuáli, alebo im bránia fyziologické dôvody) a s tými bude čo? ;)
 

pri takejto pseudoligike

by zase bolo spravodlive, ak tie deti NEbudú platiť dane a odvody na Slovensku, že aj Ty ako rodič budes splacat co bolo do nich investovane v skolach vsetkych stupnov, pripadne ked chceme byt tak moc na prachy tak aj pri zdravotnej starostlivosti, zlavach na MHD a vlakoch a pod, staci aby bolo vidno ze je to absurdne??
 

 

Ta základné a stredné školstvo musí byť zadarmo - tu ide o elementárnu úroveň občanov štátu.
Vysoké nech sú kľiudne platené, pri dnešnom vysokom školstve "bez poplatkov" sa ukazuje, že si to nikto neváži a ako klesá úroveň.
A nezabúdajme, že to, čo sa do detí investuje je aj z daní ich rodičov.
Rodičovský bonus nie je o tom, že odvody detí idú IBA rodičom, iba nejaká "drobná" čiastka - aktuálne sa hovorí o 20%, aj keď nikto zatiaľ nnepovedal, že z akej časti.
 

re:templár

Vy úprimne dúfate, že vám bude na dôchodok odvádzať peniaze váš milovaný kocúr, alebo pes. Každý rodič vychováva nového daňového poplatníka. Kto má za rodičov platiť? Štátny úradník má platiť, veď ten okrem výplaty nič nemá, má platiť z vynútených daní od všetkých poplatníkov. To je vaše riešenie, že štát, ja som štát nikdy nestretol, ale ľudí čo si myslia že štát má nekonečné finančné zdroje, ano a aj vy ste jeden z nich.
 

to ste ma úplne zle pochopil

;)
 

1 2 >

Najčítanejšie z ekonomiky