Vo svete prebieha boj dvoch názorových skupín na liečebné využitie marihuany
Konope, cannabis alebo marihuana sú označenia pre jednu z najstarších psychoaktívnych rastlín v dejinách ľudstva. Pestovala sa už pred viac ako desaťtisíc rokmi v Strednej Ázii a prvým dokladom o jej použití v medicíne je päťtisíc rokov starý herbár, ktorý vydali počas vlády čínskeho cisára Šen-nunga.
Cannabis odporúčali v starovekej Číne pri malárii, zápche, reumatických bolestiach, „neprítomnosti ducha“ a ženských chorobách. Iný čínsky liekopis podával priaznivé referencie o protibolestivých (analgetických) účinkoch zmesi konope, živice a vína pri chirurgických zákrokoch. V Indii sa marihuana používala na oživenie mysle, znižovanie horúčky, vyvolávanie spánku, liečbu úplavice, povzbudenie chuti do jedla, zlepšenie trávenia, úľavu bolestí hlavy a na liečbu pohlavných ochorení. V Afrike liečili obkladmi z koreňov konope uštipnutie hadom alebo zápalové kožné ochorenia.
V športe sa stal priekopníkom v jej používaní Riman Galén, ktorý bol vlastne aj prvým známym telovýchovným lekárom „športovcov“. Staral sa o zdravie a výkonnosť profesionálnych gladiátorov. Výťažky z konope miešal s medom a túto zmes podával svojim zverencom pred vstupom do zápasníckej arény ako „náladovku“. Veľký úspech mal s takýmito mixtúrami aj pri liečbe kŕčov, kĺbových i svalových zranení a ochorení.