Čoraz viac ľudí bez rozdielu pohlavia vzrušuje pocit nebezpečenstva. Vo voľnom čase, ktorého majú zrejme najviac počas letnej dovolenky, sa hrajú na dobrodruhov. Skáču padákom, lietajú balónom, jazdia v člnoch na divokých vodách, lezú po stenách a skalách bez zaisťovania, potápajú sa vo veľkých hĺbkach.
Ľudia, ktorí sa v ostatnom období vrhli na takzvané extrémne športy, sa postupne stávajú pomerne výrazne závislými od nezvyčajného športovania, od dobrodružstva, ale aj od pocitu strachu. Psychológovia v takomto počínaní vidia predovšetkým kompenzáciu toho, že niektorí jednotlivci nie sú schopní bežnými metódami odbúrať stres a jeho následky vo svojom každodennom živote.
Neurotici či odvážlivci?
Psychologické črty takýchto zvláštnych športovcov sa dajú do určitej miery porovnať so správaním neurotikov. Neurotik je človek, ktorý nie je celkom schopný adaptovať sa na svoju vzniknutú alebo vznikajúcu životnú situáciu a s tým súvisí jeho úzkosť, neistota, depresie a napätie. Vyrovnaný jednotlivec, pokiaľ na to nemá skutočne zvláštny dôvod, takýto typ kompenzácie stresu zvyčajne nevyhľadáva.