V letných mesiacoch očakávame len príjemné zážitky, ale čas dovoleniek a horúce počasie prinášajú aj mnoho nástrah. Cestovanie citlivým ľuďom často komplikuje choroba z pohybu – kinetóza. Zmeny prostredia a stravovania prinášajú takisto nejednu komplikáciu.
Mnohí dovolenkári strávia veľa času v najrozličnejších dopravných prostriedkoch. Viacerí pritom musia nezriedka prekonávať aj nepríjemné pocity až chorobné stavy, ktoré často vyvoláva cestovanie. Niekto neznáša lietadlo, iný automobil alebo autobus. Je to preto, lebo nie veľmi plynulý pohyb dopravných prostriedkov, najmä opakujúce sa zrýchľovanie a brzdenie, jazda v prudkých zatáčkach a serpentínach, výškové „skoky“ a turbulencie, vysoká teplota, prašnosť, hluk alebo rôzne pachy môžu vyvolávať kinetózu, čiže chorobu z pohybu. Tá sa niekedy začína nápadnou, nepochopiteľnou ospalosťou a neskôr nevoľnosťou. Postihnutý je biely ako krieda, potí sa studeným potom a má nutkanie na zvracanie. Takáto trojica príznakov tvorí klasické prejavy choroby z pohybu. Dostavuje sa aj mierne pobolievanie hlavy, strata záujmu o okolie, útlm a zvýšená produkcia slín. Niekedy sa objavujú návaly horúčavy do hlavy a pri jej pohyboch, ale neskôr aj bez nich, dochádza k závratom, pocitom na zvracanie a k zvracaniu. Pri prvom vyprázdnení obsahu žalúdka zvyčajne ťažkosti poľavia, ale pokiaľ vyvolávacie podnety pretrvávajú, objavia sa problémy opäť. Môže aj poklesnúť krvný tlak a spomaliť sa pulzová frekvencia srdca, nastať predkolapsový až kolapsový stav.
Prevencia kinetózy
Všetky následky sa potom podpisujú pod problémy so zdravím, s aktuálnou pracovnou výkonnosťou a životným komfortom, a preto je dôležitá prevencia kinetózy. Človek, ktorý je náchylný na takéto ochorenie, by mal pred cestou jesť iba minimum ľahko stráviteľného jedla a počas cesty radšej vôbec nejesť a piť iba riedke nápoje. Po porade s lekárom by si mal vziať tabletku – „tlmič“ pocitov nevoľnosti. Ale iba v takom množstve, aby neovplyvnila priebeh jeho normálneho života, lebo takéto lieky spôsobujú ospalosť. Treba si dať aj pozor, aby sa liek proti kinetóze „nebil“ s inými liekmi, ak ich postihnutý užíva. Pri hľadaní prostriedkov proti ochoreniu z pohybu môžeme siahnuť aj po bylinkách. Preventívne a liečebne pôsobí napríklad nálev z koreňa ďumbiera. V automobile sú vhodné aj príjemné osviežovače vzduchu, ktoré zmierňujú priebeh a následky kinetózy.