Pohonné šťavy premýšľania, kreativity, tvorivosti, fantázie a pocitov šťastia
Rýchle a správne myslenie, dobré rozhodnutie v nevyhnutnom okamihu, logické riešenie neriešiteľného. Tieto schopnosti človeka posúvajú v kvalitatívnom rebríčku hore. Prinášajú aj pocity spokojnosti, zdravé sebavedomie, pozitívny prístup k životu. Základom tejto kvality je správne trénovaný mozog a jeho adekvátna výživa.
Sieť mozgových buniek potrebuje myslenie v pravú chvíľu naštartovať a udržiavať v rytme. Na to treba kvalitný prenos signálov, impulzov činnosti, informácií – dorozumievanie. Medzi bunkami musia informácie prelietavať, zachytávať sa v správnych bodoch a spriadať sa do sietí myšlienok. Signály a impulzy činnosti prenášajú zvláštni biochemickí mozgoví „poštári“, ktorí po akýchsi mostíkoch prenesú a doručia od jednej nervovej bunky k druhej v podobe informácií usporiadané zhluky signálov. Týchto poslov pre neunaviteľnú činnosť tvorí pohonná hmota špeciálnych mozgových štiav nazývaných neurotransmitery. Pohonnými šťavami, ktoré majú v kompetencii kreativitu, fantáziu, premýšľanie a pocity šťastia, je štvorica najdôležitejších látok z vyše päťdesiatich nervových prenášačov: acetylcholín, noradrenalín, serotonín a dopamín. Akákoľvek zmena kvality či prísunu množstva pohonných mozgových „štiav“ sa môže prejaviť dezorientáciou, zábudlivosťou, agresivitou, depresiami. Stráca sa dobrá nálada, prichádza apatia, nezáujem o okolie, nechuť čokoľvek robiť.
Brzda zábudlivosti
Acetylcholín je asi najznámejšou poštárskou mozgovou šťavou. Je aj najlepšie preskúmanou mimoriadne dôležitou látkou na udržiavanie schopnosti učiť sa nové veci a najmä pamätať si ich. Jej „vysychanie“ signalizuje zabúdanie číselných znakov (telefónne čísla, dátumy schôdzok či narodeniny). Človek má aj problémy zapamätať si nové mená, stále hľadá kľúče od bytu, chaty či od auta, ktoré si „odložil tak, aby ich určite našiel“. Nenachádza okuliare, mobil, „motá sa ako starec“ a od rána je celý „dopletený“... Ako sa pri dobrom výkone sviežeho mozgu rýchlo a ľahko učíme, ako rýchlo sa správne či nesprávne rozhodujeme, koľko si pamätáme, čiže „ako nám to páli“, veľmi pravdepodobne súvisí najmä s množstvom acetylcholínu. Je aj prvým prenášačom vzruchov medzi nervovými bunkami a svalmi, čím ovláda svalové napätie. Pomáha telu vykonávať celý rad život udržiavajúcich funkcií, čiastočne ovláda žalúdok, močový mechúr, pečeň, potné žľazy, cievy i srdce. Odborníci diskutujú, či chýbajúci acetylcholín nemôže byť aj jednou z príčin Alzheimerovej choroby. Niektoré štúdie poukazujú, že potrava s dostatkom cholínu by mohla nástup a priebeh tejto choroby spomaľovať. Telo si acetylcholín tvorí z cholínu, lecitínu, DMAE (dimethylaminoethanol) a pomocných výživových faktorov, napríklad vitamínov C, B1, B5, B6 a minerálneho zinku či vápnika. Pocit mladosti, aktivity a vnútorného šťastia sa podľa všetkého zvýrazňuje zvýšeným príjmom stravy bohatej na sójové produkty, sójové bôby, orechy, karfiol, brokolicu či pečeň.