Mnohí ľudia s pekne tvarovanými a zdravými zubami sú nespokojní s belosťou a hľadajú procedúry, aby sa farba priblížila ideálnym predstavám
Tak ako šaty robia človeka, úsmev krášli alebo degraduje výraz tváre. Otvorené ústa partnera pri rozhovore chtiac-nechtiac vyvolávajú určitý estetický zážitok a môžu spôsobovať nielen pozitívne, ale aj negatívne, hoci diskrétne skryté reakcie. Tie dokážu nepriaznivo ovplyvniť konanie spoločníkov a individuálnu úspešnosť.
Pri úsmeve dominantne žiaria čisté biele zuby zasadené do príjemne ružových ďasien a rámcované plnými perami. Snažia sa pôsobiť príťažlivo, dodávajú sebaistotu, pričom im sem-tam pomôže jazyk. Veľmi často signalizujú zdravý životný postoj. Odlišujú sa od seba veľkosťou i tvarom – najmä v závislosti od ich pozície a činnosti v ústach. Ich kvalita, okrem nezanedbateľnej estetickej funkcie a vonkajšieho osobného imidžového pôsobenia, sa premieta aj do schopnosti kvalitne pohrýzť potravu a naštartovať jej trávenie, správne tvoriť reč a zreteľne artikulovať.
Základom perspektívne sa jagajúceho chrupu je mliečny chrup s dvadsiatimi dvoma zubami. Dočasné mliečne zúbky držia miesto pre zuby stále. Preto teda, kým plnia svoju nezastupiteľnú úlohu, treba sa o ne starať, aby ich nebolo treba predčasne vytrhnúť alebo opravovať kvôli nezmyselným kazom. Predčasná strata mliečneho zubu hrozí nosením strojčeka v budúcnosti. Je síce „módny“, ale vo podstate nepohodlný a rušivý. Preto má zmysel prakticky od narodenia principiálne dodržiavať striktnú hygienu ústnej dutiny. V ústach máme až 460 druhov rozličných baktérií, ktoré okrem pozitívnej funkcie (začínajú v ústach rozpúšťať stravu a pomáhajú ju spracúvať), môžu pôsobiť aj deštruktívne. Najmä ak dovolíme, aby sa anarchisticky usádzali na povlaku nevyčistených zubov a „neumytých“ ďasien.