Dýchanie je automatická činnosť, nuž ani nás nezaujíma, ako dýchame. Ale prirodzené dýchanie, občas zámerne kontrolované a rytmizované, veľmi priaznivo ovplyvňuje fyzické aj duševné zdravie.
Okrem úlohy pri prenose kyslíka pre výživu telesných buniek a fungovanie celého organizmu dýchanie pomáha aj vytvárať rezervné sily a viacnásobne zvýšiť silu pri telesnom cvičení a inej fyzickej záťaži. Zvyšuje aj odolnosť proti chorobám, pľúcnu kapacitu, znižuje hrozbu pľúcnych ochorení, reguluje krvný obeh, čistí organizmus od nežiaducich vdýchnutých látok, reguluje nervový systém, zvyšuje sebaovládanie, zmenšuje úzkosť, podporuje uvoľnenie a spánok. Do určitej miery spomaľuje procesy únavy a udržiava akčnosť. Automasážou môže dýchanie stimulovať vnútorné orgány, najmä pečeň, žalúdok, črevá a srdce. Zlé dýchanie zvyšuje fyzickú únavu a nervozitu a nadmieru zaťažuje zásoby životnej energie.
Kôš pre pľúca. Dýchame pľúcami v hrudnom koši, akomsi zvláštnom „obale“ nielen pre pľúca, ale aj pre srdce, ktorý chráni pred úrazmi a špecifickou stavbou pomáha ich činnosti.