Ramenám pomáha aj cvičenie s malými činkami, gumovými pásmi, pružnou obručou či s minikladkou
Na ramenách – hovoríme vlastne o pleciach – človek môže niesť celú ťarchu sveta alebo na niekoho robiť ramená, čiže „machrovať“. Plecia môžu byť poklesnuté, nachýlené dopredu, svalnato mohutné, klenuté, cintľavé, úzke alebo široké, (a)symetrické. Reprezentujú držanie tela, sú meradlom krásy figúry.
Rozhodne nemajú byť iba rozlične tvarovaným biologickým vešiakom na sako či ženské šaty, nemým sluhom a nosičom garderóby. Na ich postavení, kvalite a tvare ľahko pozorujeme hriechy z detstva a puberty – nesprávne nosenie školskej tašky či plecniaka. Alebo človek dlho a pod zlým vedením cvičil na hudobných nástrojoch, hral nesprávne tenis, v posilňovniach zdvíhal priťažké závažia a navyše ešte nevhodnou technikou. Tvar a pozícia ramien hovorí aj o zlozvykoch v dospelosti. Nemáme počítač v zdravo ergonomickej pozícii, s notebookom pracujeme skrčení v posteli, na dlážke, na zemi či v kresle, šoférujeme v nesprávnej polohe, sedíme za stolom zhrbení do podoby „kôpky nešťastia“.
Často nie je v ľudských silách podstatne zmeniť konštrukčnú stavbu tela, ktorú nadelila pani Príroda, ale možno popracovať na určitých drobných, ale zásadných zmenách v modelovaní a pozícii ramien pre naše perspektívne pevnejšie zdravie a lepší výzor. Okrem vlastnej vôle sú naporúdzi rehabilitační aj telovýchovní lekári, ortopédi, neurológovia, fyziatri a experti na kineziológiu.