Častejšie návštevy solárií môžu citlivejším priniesť dlhodobý negatívny účinok na pokožku
Po dvadsiatom piatom roku ľudského života elasticita kože sa pomaly stráca. Tento proces prebieha u každého približne rovnako, ale všetci ho môžeme v dobrom alebo v zlom ovplyvniť.
K oža je dôležitý, najväčší a vývojovo najstarší telesný zmyslový orgán. U dospelého má plochu od poldruha do dvoch štvorcových metrov a hmotnosť spolu s ňou súvisiacich vrstiev tvorí pätinu hmotnosti človeka. Niekedy má až pätnásť kíl. Najtenšia je na očných viečkach a najhrubšia na stupajach nôh. Na hrúbku pokožky má vplyv vek, pohlavie a, samozrejme, aj výživa. Hrúbka podkožného tkaniva na bruchu či bokoch môže u ľudí s nadváhou dosiahnuť aj desať centimetrov. Farba je výslednicou pôsobenia viacerých faktorov: hrúbky, rozloženia melanínu (hnedého kožného pigmentu) a farby podkožného tkaniva. Žltšia farba podkožného tuku ukazuje na prítomnosť karoténu, červenšia závisí od množstva a stupňa nasýtenia krvného farbiva hemoglobínu kyslíkom. Pri väčšom množstve nedostatočne sýteného hemoglobínu je modrasto červená. Suchá je priesvitnejšia, preto je tmavšia a nažltkastá.
PLEŤ MNOHÝCH FUNKCIÍ. Predovšetkým je dôležitým ukazovateľom množstva telesných tekutín i stupňa telesnej teploty. Mazovými a potnými žľazami sa zúčastňuje na látkovej výmene a dýchaní. Sú v nej zakončenia nervových vlákien – receptory, ktorými koža zaznamenáva množstvo podnetov rôzneho druhu a intenzity. Receptory prijímajú informácie o dotyku, chlade, bolesti, pálení, hmate, tlaku i ďalších stimuloch. Dôležité sú aj erotogénne stimuly, ktoré pokožka sprostredkuje. Na koži sa prejavujú aj mnohé vnútorné choroby (cukrovka, ochorenia štítnej žľazy, zápaly pečene či žalúdka). V ostatnom období najmä vplyvom „pokroku“ civilizácie pribúda množstvo alergických reakcií, ktoré sa prejavujú na pokožke – od škriabania a pálenia až po tie najkomplikovanejšie vo forme deformačných príznakov. Je jednoznačne dokázané, že dlhšie opaľovanie prináša síce krásny krátkodobý farebný efekt, ale pre zdravie kože je absolútne nevhodné a rizikové najmä kvôli regenerácii, degenerácii a možnosti vzniku rakovinového bujnenia. To isté platí o aktuálnom hite – soláriách. Častejšie návštevy môžu citlivejším jednotlivcom priniesť len dlhodobý negatívny účinok na pokožku.