Plavecký šampión konzumuje viac ako výkonní kulturisti
Fenomenálny úspech amerického plavca neobvyklej telesnej konštrukcie podnietil špekulácie o možnostiach „výchovy“ humánnych športových hybridov s extrémnou špecializáciou. Hviezda pekinskej olympiády Michael Phelps akoby napĺňal vzrušujúce vízie vedecko-fantastickej literatúry.
Z odborného hľadiska je Michael Phelps špecifický najmä svojou fyzickou konštrukciou. Kompozíciu a rozmery tela má akoby stvorené pre pobyt vo vode. Meria 193 centimetrov a váži 85 kilogramov. Horné končatiny má ako vydarené veslá s neuveriteľným rozpätím 208 centimetrov do šírky, nohy sa výrazne podobajú plutvám (veľkosť topánok 49 – pätnástky!). Aerodynamický tvar telesnej schránky pripomína raketu – dlhý trup, krátke dolné končatiny, pomerne úzke boky a plochý zadok. Možno aj preto sa na súši necíti vôbec dobre a je pre neho lepšie, keď trávi väčšinu času vo vode alebo v posteli. „Keby som mohol, tak vo vode aj spím. Tam sa cítim najlepšie, mám pocit absolútneho bezpečia a pohody,“ povedal. M. Phelps má totiž mimoriadne neohrabanú „tuleniu“ chôdzu a nevie ani veľmi behať. Pravdepodobne stráca suchozemskú koordináciu – pri pokuse uplatniť v plaveckej príprave kondičný vytrvalostný beh „bez príčiny“ spadol a zlomil si zápästie pravej ruky.
Z odborného lekárskeho hľadiska sa dá hovoriť o výnimočnom antropologickom type (mal)adaptovanom na pobyt vo vode, s ojedinelou vôľou a sebadisciplínou.