Svetlo a pohyb podporujú tvorbu hormónu šťastia
Správne a v dostatočnom množstve „dávkované“ hormóny sú pohonné látky ľudskej tvorivosti, zdravia, nálady i vysokej výkonnosti. Robia človeka optimistickým, pracovitým, veselým, výkonným a šťastným. Udržujú sviežosť, produktivitu a mladosť v jeho tele i duši.
Zmenou ročného obdobia pomerne často zaznamenávame nielen výrazné metamorfózy počasia, ale aj určité rozkolísanie hormonálnej hladiny. Práve jeseň je pre takúto situáciu mimoriadne špecifickým obdobím. Takéto zvláštne „hormonálne vlnenie“ môže naznačovať aj výraznejšie prejavy negatívnych fyzických a psychických zmien. Ľudí napríklad začnú trápiť úporné bolesti hlavy a súčasne bývajú ospanliví, hoci mávajú problémy so zaspávaním. Postupne vzniká zvýšená citlivosť na akúkoľvek bolesť, poruchy spánku, žalúdočné a črevné ťažkosti. Niektorí sú zasa viac podráždení, depresívni, majú ťažkosti s koncentráciou a spomalené reakcie, pocity nudy a neschopnosti niečo nové vymyslieť. Môže nasledovať až agresívne správanie, neurčité chronické pobolievanie celého tela a „z ničoho nič“ sa dostavuje výrazná až „diabolská“ chuť do jedla.
Tento stav je podobný „klasickej“ depresii a nezriedka sa spája aj s nedostatkom pohybu. Veľmi často sa takáto situácia objavuje u študujúcich, ktorí trávia denne pri knihách a počítačoch dlhé hodiny.