Chôdza zlepšuje látkovú premenu, trávenie, dýchacie svalstvo, pôsobí naznižovanie krvného tlaku, upravuje spánok
Premenlivé jesenné počasie často znemožní bicyklovanie a rôzne hry viazané na určitý terén a prostredie. Pohyb na čerstvom vzduchu však treba. Preto neraz zostáva iba vzpriamená chôdza. Hoci význam tohto pohybu neustále podceňujeme.
Vzpriamená chôdza je jednou z najdôležitejších a najcharakteristickejších ľudských pohybových aktivít, ale takmer vymizla z repertoáru až priveľmi civilizovaného človeka. A pritom je pre človeka pohybom takým prirodzeným a dôležitým ako lietanie pre vtákov. Kráčanie je výborný prostriedok na udržiavanie duševnej rovnováhy, predchádzanie stresom, pocitom úzkosti, neistoty, vyčerpania či depresie. Chôdza, pri ktorej pridáme do kroku, prehlbuje pocit duševnej sviežosti a zvyšuje pocit energie.
NUTKANIE K AKTIVITE. Aj keď si to ľudia neuvedomujú, majú po rýchlejšej chôdzi chuť do aktívnej činnosti. Stačí aj krátka a rýchla desať-, pätnásťminútová prechádzka. Aj osobné a zdravotné problémy sa zdajú po takomto skromnom „telocviku“ menej vážne. Chôdza zlepšuje látkovú premenu v organizme, posilňuje dýchacie svalstvo, priaznivo pôsobí na trávenie, znižovanie krvného tlaku a kondíciu srdca, upravuje spánok. Chôdza istej intenzity sa predpisuje v určitých dávkach ľuďom s cukrovkou, pri ťažkostiach s dýchacími cestami (astma, chronický zápal priedušiek), ale aj pri problémoch so srdcom (po infarkte, pri ischemickej chorobe srdca, vysokom tlaku) a neuróze. Chôdza je popri plávaní veľmi dôležitá u ľudí s nadváhou a postihnutím kĺbov. Vtedy je oveľa výhodnejšia ako behanie, pretože kĺbové spojenia netrpia otrasmi a povrchovým diskomfortom.