Ak máme problém uviazať si šnúrku, nemôžeme hovoriť, že sme zdatní
Všetko sa začalo spojením dvoch výrazov: amerického well being a shakespearovského fitness, z ktorých sa už v roku 1959 vyformovalo nové, čoraz častejšie používané slovíčko wellness, čiže pohodový životný štýl s pozitívnym prístupom z fyzickej i psychickej stránky.
Základom bol názor, že pri športovaní netreba ísť až na hranicu možností, ale dostať telo a dušu do stavu súzvuku a že srdcom je wellness. Pohybovou základňou tohto systému je fitnes. Tento pojem sa väčšinou spája s kondičným silovým tréningom vo fitnescentrách plných „železa“. Nejde však iba o tréning hrubej sily, ale o systém cvičení (vrátane uvoľňovacích a kompenzačných), ktoré majú tvarovať postavu, redukovať podkožný tuk, zvyšovať fyzickú výkonnosť a neustále zlepšovať vytrvalostné (aeróbne) schopnosti. Pojem fitnes znamená teda telesnú zdatnosť, schopnosť efektívne fyzicky a zároveň psychicky fungovať. Má svojich päť súčastí a všetky súvisia s kvalitou zdravia.
Kondícia srdca a pľúc. Je to najdôležitejšia súčasť fitnesu, kvalitatívna aj kvantitatívna schopnosť lepším prekrvením pri oživení cirkulácie prenášať k svalom aj mozgu najmä kyslík a odstraňovať odpadové produkty z náročného dlhotrvajúceho fyzického aj psychického vypätia. Najúčinnejším prostriedkom na zlepšenie tohto druhu kondície je pravidelný vytrvalostný tréning strednej intenzity pri frekvencii úderov srdca nižšej ako 150 (aby nerobilo problém rozprávanie). Má trvať 45 až 60 minút tri razy týždenne. Zlepšuje funkciu srdcovo-cievneho aparátu aj dychovú kapacitu pľúc a redukuje riziko ich poškodenia alebo ochorenia. Posilňuje aj obranyschopnosť proti infekčným chorobám.