Kombinácia pohybu a duševného sústredenia tvorí vynikajúci cvičebný program a zároveň je relaxáciou tela i mysle
Pri hľadaní nových cvičení pre zdravie, ktoré popri zlepšovaní fyzického stavu pomáhajú veľmi účinne likvidovať aj nežiaduci psychický stres a jeho následky, sa čoraz častejšie stretávame s najrozličnejšími odkazmi na východoázijské kultúry.
Tamojšie špecifické aktivity totiž nenásilne zvyšujú kvalitu osobnosti a odolnosť organizmu, dôležitú nielen pre prevenciu ochorení a úrazov, ale aj pre zvyšovanie pracovnej výkonnosti. Čoraz viac ľudí vo svete objavuje, že kombinácia pohybu a duševného sústredenia tvorí vynikajúci cvičebný program, ktorý je aj mimovoľnou relaxáciou tela i mysle.
Jednou z najpopulárnejších a najúčinnejších aktivít takéhoto typu je staré čínske cvičenie tai-či alebo tchaj-ťi, známe aj ako tchaj-ťi-čchuan (v preklade veľká päsť). Už od začiatku trinásteho storočia nášho letopočtu spája uvoľnený plynulý pohyb s pokojným a bdelým stavom mysle. Zostavy rôznych druhov cvičení navonok pôsobia ako nejaký jednoduchý tanec s pomalými pohybmi, ale ide o jeden z troch interných štýlov populárneho bojového umenia kung-fu. Štýl tai-či je niekedy označovaný za meditáciu v pohybe a je mimoriadne populárny aj medzi hviezdami filmového neba či inej pop-kultúry a športu (Madonna, Richard Gere, Mick Jagger, Christiano Ronaldo, Paul McCartney alebo David Beckham), ale aj v radoch pracantov pri počítačoch, ktorí sa snažia o úpravu fyzickej a duševnej rovnováhy. Tak ako upokojuje a sústreďuje myslenie, má aj mnoho zdokumentovaných fyzických prínosov – zlepšenie ohybnosti, rovnováhy, svalového napätia a kvalitného uvedomovania si vlastného tela.