Počas vrcholných podujatí futbalovej sezóny zaznamenávame takmer vždy zvláštne exponované druhy emocionálneho a fyzického stresu – či už u priamych aktérov (hráči, rozhodcovia, tréneri), alebo u zďaleka nie citovo pasívnych pozorovateľov – futbalových divákov. Lebo, hoci sa to nezdá, sledovať niektoré „hraničné“ zápasy svojho obľúbeného tímu často predstavuje pre fanúšikov neskutočné vypätie a s ním spojené až neuveriteľné zdravotné riziko. Najmä ak ide o televízne prenosy.
Futbalových divákov sa zmocňuje určitý druh psychickej úzkosti už dávno pred jednotlivými stretnutiami. Dva až tri dni pred výkopom môžu pociťovať „kameň“ v žalúdku a rozličné nepochopiteľné typy bolestí celého tela, tlaky v hlave, bruchu aj na hrudi. Občas cítia mravčenie a tŕpnutie rúk, majú stavy spojené s krátkodobým hmlistým videním, je im „na omdletie“. Pred vysneným zápasom im bije srdce rýchlosťou pulzovej frekvencie astronauta očakávajúceho štart vesmírnej misie (aj stodeväťdesiat úderov za minútu) a po ňom takmer nespia.
Lekári potvrdzujú, že ten fanúšik, ktorý v sebe hromadí napätie, je na tom ešte horšie než ten, ktorý vybuchuje ako islandská sopka. To sú však zasa rizikovejšie prípady pre svoje okolie. Vypäté nervy si totiž skúšajú uvoľniť rozličným spôsobom. Fajčia, kričia, prípadne poskakujú pred televízorom, hrešia, hádajú sa, nadávajú, rozbíjajú, čo je poruke, alebo nemo stláčajú talizmany vo vreckách. Niekedy užívajú tabletky na upokojenie, často konzumujú rôzne druhy alkoholu v nadmerných množstvách alebo sa prejedajú krížom-krážom rozličnými sladkými či slanými pochutinami.