Keď pred niekoľkými rokmi televízny kanál Discovery odštartoval seriál Dirty Jobs, málokto čakal, že Mike Rowe, človek, ktorý divákov seriálom sprevádzal, sa popasuje s povolaniami, aké by obyčajný smrteľník len veľmi nerád vyskúšal. Postupne priblížil každodennú drinu nedocenených hrdinov americkej spoločnosti. Na živobytie si zarábajú v najšpinavšom prostredí a tým vytvárajú lepšie a čistejšie podmienky pre život. Podaktorí si dokonca na špinavej práci založili svoju vlastnú kariéru. Ako to je so „špinavými“ povolaniami na Slovensku?
Predovšetkým, aj na Slovensku vládne vo vnímaní takýchto povolaní niekoľko mýtov. Prvý predurčuje na prácu v nečistote len ľudí s najnižším vzdelaním. Druhý im pripisuje monotónnu prácu bez akéhokoľvek profesionálneho rastu a dodatočných školení. Tretí ich aktérov opisuje ako čudákov a samotárov. Ani jeden však nie je založený na realite.
Z kominára sa postupne stáva revízny technik, ktorý musí ovládať legislatívu a permanentne kupovať nové a nové technológie. Čistič kanálov do nich vstúpi len v tých najnevyhnutnejších prípadoch, pretože v súčasnosti existujú už tlakové autá, ktoré prácu uľahčia. Patológ je človek, ktorý musí ovládať každý odbor z medicíny a pozná pravdu o úspešnosti liečenia bezprostrednejšie ako lekári akejkoľvek inej špecializácie. Na to, aby ste mohli riadiť bitúnok, musíte mať manažérskeho ducha a vedieť, ako funguje trh. A aby ste sa stali úspešným deratizátorom, musíte skladať skúšky o jedoch, ktoré pri nesprávnom použití zabijú aj človeka, a ovládať tiež všetky finesy podnikateľského života.