Je veľa spôsobov, ako možno zvládnuť tornádo jesenných bacilov, ale treba si urobiť jasno. Spoliehame sa totiž priveľmi na pomocníkov „zvonka“, necháme sa omámiť reklamnými spotmi o preparátoch na takmer večné zdravie. Len aby sme sa nemuseli otužovať, športovať či v byte neprekurovať.
Niekto verí na bylinky, iný na vonné oleje, homeopatiu, reiki, shiatsu, tradicionalisti na recepty starých materí a ďalší chcú počuť lekára. K najčastejším nepríjemnostiam poslednej štvrtiny roka patrí nádcha. Prenáša sa úzkym kontaktom (aj bozkávaním) či kvapôčkovou cestou pri kýchaní, kašli, prskaní, rozprávaní s nezakrytým nosom a ústami. Vírus prežíva veľa hodín aj na rukách, nuž i podanie rúk je zdrojom nákazy. Človek má upchaný nos, tečie z neho, nepriaznivo sa mení čuch, zle sa rozpráva i dýcha, slzia oči, bolí hlava, páli v hrdle. Chorý jedinec nekvalitne spí a je unavený. To všetko znižuje aj pracovnú výkonnosť. Môže sa vyskytovať ako „sólista“, ale byť aj sprievodcom najrozličnejších ochorení (chrípka, angína).
Liečiť sa musí – hoci sa vraví, že s liekmi trvá sedem dní a bez liečby týždeň. Pri prechode infekcie na dolnú časť dýchacieho ústrojenstva môže trvať aj štrnásť dní. V terapii sa na začiatku podávajú kvapky na zmiernenie opuchu sliznice, teda aj na zlepšenia dýchania, pri hnisavých hlienoch možno podávať antibiotiká. Najmä starším.