Namiesto rozličných hmotných aj duchovných zbytočností, exotických zájazdov, potravinových či alkoholických kuriozít venujme pod stromček čosi, čo vyzerá skoro ako nič a zo začiatku vzbudí možno aj isté sklamanie, dojem zbytočnosti či dekadentného podpichovania. Darujme poukaz na sériu starostlivo vybraných masáží.
Takýto darček sa však pre obdarovaného postupne môže stať impulzom na niečo až nepredpokladane obľúbené a pri správnej voľbe dokonca tiež pravidelnou súčasťou denného, týždenného či mesačného režimu. Relaxačná aj povzbudzujúca procedúra masáže, ktorá zároveň napĺňa zdravotné rehabilitačno-regeneračné kritériá, sa v európskej kultúre oficiálne objavuje okolo roku 1830 v podobe takzvanej švédskej masáže.
Popísal ju Per Henrik Ling a u nás sa považuje za základnú formu masírovania – klasickú masáž. Je súčasťou mechanoterapie ako sústavy hmatov a tlakov, ktorými sa mechanicky dráždi periférne nervstvo, cievy a svaly. Podstatu tvorí hnetenie, tepanie, chvenie, roztieranie a trenie pohybových tkanív (svaly, šľachy, väzivá) a kĺbových spojení vrátane chrbtice. Počas procedúry úplne alebo čiastočne nahý masírovaný leží v masérovej miestnosti na masérskom stole, na podložke na zemi, sedí na stoličke či v masérskom kresle.