Cyklistika na Slovensku patrí k najobľúbenejším rekreačným pohybovým aktivitám. Popri jazde na kolieskových korčuliach a nordic walkingu ju možno zaradiť medzi veľmi vhodné druhy športovania ľudí s nadváhou alebo osôb trpiacich rôznymi stupňami artrózy. Začať možno v ktoromkoľvek veku, lebo je to skutočne rodinný viacgeneračný šport.
Hoci bicyklovanie sa zdá byť relatívne jednoduché a neškodné, má aj významné úskalia. Pri jazde na ulici alebo po ceste či inej mestskej komunikácii je cyklista vystavený asi najväčšiemu riziku dopravnej nehody. Navyše vdychuje výfukové plyny, čo sa veľmi nespája s predstavou o zdravom športovaní. Bicyklovať treba radšej v prírode alebo v prímestských častiach.
Ale aj cyklistické cestičky vedú občas popri prepchaných uliciach, odkiaľ vanú splodiny pohonných látok, preto sa vyplatí zájsť na osamelejšie miesta s rovným alebo minimálne zvlneným povrchom. Pri horskej cyklistike je zasa telo cyklistu pomerne často vystavené nežiaducim otrasom s nadväzujúcimi vibráciami. Svaly bývajú neustále napäté, počas celej jazdy neodpočívajú, viac pracujú a rýchlejšie sa unavia. Treková cyklistika je asi najmenej problematická, ak vylúčime všeobecné riziká týkajúce sa kvality vybavenia a schopností cyklistu. Prekážajú veľmi prašné cesty s podobným stupňom nevhodnosti ako exhaláty.