Dokážete si predstaviť, že jedni z tých najúspešnejších, najbohatších či najvplyvnejších ľudí sveta kedysi sedeli pred starším skúsenejším človekom a hltali každé jeho slovo? Dychtivo sa pýtali na kariérny rast, strategické rozhodnutia, ale aj na rany pod pás?
Mentorom amerického investora Warrena Buffetta, ktorý je jeden z najbohatších ľudí na svete, bol ešte počas jeho štúdia na Kolumbijskej univerzite Ben Graham, americký investor a ekonóm, autor knihy Inteligentný investor. Tú W. Buffett považoval za najlepšiu investičnú knihu dostupnú masovému publiku. Zaujímavé je, ako dopadla malá poisťovňa Geico, ktorú B. Graham vlastnil. Dnes je jej majiteľom presne ten študent, ktorý kedysi hltal mentorove slová. Na názore, že mentoring dokáže odkryť potenciál človeka a naviesť ho na cestu k úspechu, možno bude kúsok pravdy.
SKÚSENÉ ZRKADLÁ. Mnoho nadnárodných spoločností považuje mentoring za výborný nástroj na rozvoj manažérov na stredných, vyšších, až vrcholových pozíciách. „Mentor je potrebný vtedy, keď človek nastúpi napríklad na vysokú pozíciu. Vtedy má nadriadeného, spolupracovníkov a podriadených, ktorí mu síce dávajú spätnú väzbu, ale chýba mu zrkadlo zvonku,“ hovorí na základe vlastných skúseností Dana Prekopová, jedna zo zakladajúcich členov spoločnosti Globtel GSM, predchodcu dnešného Orangeu Slovensko.