Úspešná firma, ktorá rýchlo rastie, potrebuje kvalifikovaných ľudí. Kde ich vziať? Treba si ich vychovať. Takto uvažoval pred viac ako desiatimi rokmi aj svetový líder v oblasti internetových sietí, americká spoločnosť Cisco Systems, ktorá v tom čase výrazne rástla. Potrebovala nových ľudí, ale tí, ktorí vtedy vychádzali zo škôl, neboli kvalifikovaní v potrebnom odbore. Prv ako ich prijali do zamestnania, museli prejsť rôznymi kurzmi, aby získali dostatočnú odbornosť. Zvyšné skúsenosti získali až praxou.
Spoločnosť Cisco po čase vymyslela efektívnejší a časovo nenáročnejší spôsob získavania kvalitných ľudí. Podpísala zmluvu o spolupráci s americkou Stanfordovou univerzitou. Vznikla myšlienka vytvoriť globálny vzdelávací program, ktorý by bol financovaný Ciscom a v rámci neho vznikol na Stanforde aj nový študijný odbor, ktorý pripravoval študentov priamo na prácu pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú internetovými technológiami. Za rok sa pripojilo do projektu Cisco Networking Academy ďalších šesťdesiat amerických škôl.
SIEŤOVÁ AKADÉMIA. „Dlhé roky pôsobím ako docent na Technickej univerzite v Košiciach. V deväťdesiatom siedmom som bol zároveň koordinátorom projektu v rámci medzinárodného grantového programu Európskej únie, ktorý sa volá Leonardo da Vinci. Analyzovali sme vzdelávacie programy a vzdelávacie systémy na báze internetu, ktorý bol vtedy ešte v plienkach. Dopátrali sme sa až ku vzdelávaciemu programu spoločnosti Cisco, ktorý smeroval aj do Európy. Bola to výborná príležitosť, ako posunúť slovenské školy bližšie k praxi a vytvoriť študentom podmienky na bezproblémové uplatnenie vo viacerých krajinách sveta,“ opisuje ideu projektu a jeho slovenské začiatky koordinátor programu sieťových akadémií spoločnosti Cisco pre Slovensko František Jakab.