Teplé počasie nastupujúceho leta spôsobuje zaujímavý úkaz živočíšnej ríše – premnožil sa dotieravý hmyz rôzneho typu aj druhu, ktorý môže vyvolávať rozličné zdravotné problémy. Na bodnutie blanokrídleho hmyzu – včela, osa, sršeň, čmeliak – sme, čo sa týka živočíšnych jedov, asi najcitlivejší.
Osa je agresívnejšia a často bodá aj viackrát na to isté miesto, sršeň je menej útočný. Včela na rozdiel od osy či sršňa necháva v rane žihadlo aj s kusom zadočku, čo je pre ňu smrteľné. Pri vyberaní žihadla naň netlačte, lebo zo zvyšku „pozadia“ môže vystreknúť pod kožu ešte viac jedu. Radšej ho treba vyšpárať alebo vytiahnuť pinzetou. Miesto vpichu umyte studenou vodou a neutralizujte čpavkovou vodou, čistým liehom alebo inou zásaditou tekutinou.
Pri bodnutí do úst pomáha zmrzlina, cmúľanie ľadu alebo navlhčenej soli. Potom treba čo najrýchlejšie k lekárovi. Asi najhoršie a najútočnejšie sú osy, ktoré si robia hniezda aj na skrytých miestach medzi panelmi, v škárach múrov, na balkónoch, pod strechami, v skriniach, dutinách pod omietkami, za obkladmi. Lákajú ich aj plné odpadkové koše, interiéry autobusov, električiek, osobných áut. Sú však aj v obchodoch či reštauráciách. Na rozdiel od včiel, ktoré priťahujú len sladké objekty, sú osy všežravce. Láka ich aj mäso, šunka, salámy a iné údeniny. Netreba na stole nechávať nedopité sladké nápoje, nedvíhať zo zeme ovocie, nechodiť naboso a v prírode nosiť radšej ľahké oblečenie, ktoré pokrýva väčšinu tela.