Stredné odborné školy upadajú. Na Slovensku ostala napríklad posledná vinárska škola, pretože ostatné zanikli. Niektoré technické odbory vypúšťajú teoretikov bez praktických skúseností. Iné pripravujú kvalifikovaných ľudí, ktorí sa však nemajú kde uplatniť. Zamestnanci niektorých firiem s technickým zameraním v dôchodkovom veku nemôžu odísť, lebo ich nemá kto nahradiť. Táto éra by však mala postupne odísť. Školy sa začínajú väčšmi sústreďovať na potreby trhu a praktické zručnosti svojich študentov. Aj vďaka súkromným firmám.
Úspešná firma, ktorá rýchlo rastie, potrebuje kvalifikovaných ľudí. Kde ich vziať? Treba si ich vychovať. Takto uvažoval pred viac ako desiatimi rokmi aj svetový líder v oblasti internetových sietí, americká spoločnosť Cisco Systems, ktorá v tom čase výrazne rástla. Potrebovala nových ľudí, ale tí, ktorí vtedy vychádzali zo škôl, neboli kvalifikovaní v potrebnom odbore. Prv ako ich prijali do zamestnania, museli prejsť rôznymi kurzmi, aby získali dostatočnú odbornosť. Zvyšné skúsenosti získali až praxou.
Spoločnosť Cisco po čase vymyslela efektívnejší a časovo nenáročnejší spôsob získavania kvalitných ľudí. Podpísala zmluvu o spolupráci s americkou Stanfordovou univerzitou. Vznikla myšlienka vytvoriť globálny vzdelávací program, ktorý by bol financovaný Ciscom a v rámci neho vznikol na Stanforde aj nový študijný odbor, ktorý pripravoval študentov priamo na prácu pre spoločnosti, ktoré sa zaoberajú internetovými technológiami. Za rok sa pripojilo do projektu Cisco Networking Academy ďalších šesťdesiat amerických škôl.