Starostlivo vybraná obuv tlmí pôsobenie neadekvátnych síl, ktoré sa prenášajú cez členky, kolená a bedrá na chrbticu a hlavu, keď chodidlo naráža na plochu. Správny dizajn a „interiér“ obuvi pomáhajú pri trénovaní fyzických schopností s prijateľným komfortom a zníženým rizikom zranenia. Pri kúpe si treba vybrať obuv, ktorá má pevnú konštrukciu poskytujúcu komplexnú oporu. A treba sa ubezpečiť, že správne „sedí“. Mala by sa prispôsobovať tvaru chodidla, pasovať tesne okolo päty bez posunu nadol pri chôdzi alebo behu a ponechávať dostatočný priestor pre prsty.
VYPLATÍ SA VEDIEŤ. Vekom sa veľkosť nohy mierne mení. Kto si nie je istý presnou veľkosťou, mal by si zmerať obe chodidlá na dĺžku i na šírku alebo si nakresliť pôdorysy oboch chodidiel. Počas dňa sa chodidlá mierne zväčšujú, akoby opúchali. Rovnaké je to aj vtedy, keď máme nohy prehriate až horúce. Preto si kupujme obuv radšej večer. Bez rozdielu typu. Lepšie je orientovať sa na prírodné materiály, ktoré nechávajú chodidlá „dýchať“. Plasty prinášajú strasti.
Vyhnime sa priveľmi zašpicatenej obuvi. Priestor okolo prstov by mal byť dostatočne hlboký (priestranný), aby sa prsty mohli v topánke voľne pohybovať. Vyhýbajme sa aj nazúvacím topánkam (mokasínom). Šnúrky alebo suchý zips zabraňujú prekĺzavaniu nôh do oboch strán. Vyhnime sa aj obuvi na priveľmi vysokom opätku. Vyššie podpätky vplývajú viacej na spôsoby chôdze, „vytláčajú“ telo z rovnovážneho postavenia a zvyšujú riziko problémov s kolenami a chrbtom.