V tele zdravého človeka sídli obrovský počet mikroorganizmov, ktoré istým spôsobom „organizujú život“. Najviac ich je v hrubom čreve, kde vytvárajú akýsi špecifický zoopark – bakteriálnu črevnú mikroflóru. Nejde o pasívnych kolonizátorov, ale o ucelený aktívny ekosystém, v ktorom neustále prebieha akýsi „boj o moc“. Neustále bojujú medzi sebou užitočné baktérie, ktorých nie je nikdy dosť, a tie, ktoré sú pre človeka potenciálne škodlivé. Pri podpore funkčnej existencie užitočných baktérií, ktoré udržiavajú vnútornú rovnováhu aj stabilitu organizmu a pomáhajú stabilizovať imunitný systém obranyschopnosti, hrajú významnú úlohu probiotické kultúry – probiotiká. Ich aktivita aj funkčnosť bývajú, paradoxne, oslabené veľmi často po návrate z dovoleniek, kde človek „absolvoval“ viacnásobné hnačky, užíval antibiotiká, prípadne okúsil exotické pochutiny a zažil deficit správnych tekutín.
ČO SÚ TO PROBIOTIKÁ? Probiotické kultúry sú teda telu vlastné kmene baktérií (najmä baktérie mliečneho kvasenia – laktobacily, bifidobaktérie, prípadne ďalšie druhy, ale aj niektoré huby), ktoré sa normálne vyskytujú v tráviacom trakte a majú dôležitú úlohu pri ochrane zdravia i normálnej funkcie žalúdka a čriev. Aj ich vplyvom sa udržiava zdravá a nenarušená črevná mikroflóra, ktorá podporuje správne spracovanie a trávenie stravy. Tým sa zvyšuje využiteľnosť životne dôležitých látok v strave (vápnik, horčík, železo, zinok, meď a ďalšie minerály či stopové prvky). Ak je črevná mikroflóra vďaka probiotickým kultúram v poriadku a zdravá, vytvárajú sa v nej samostatne aj ďalšie potrebné látky, napríklad vitamíny skupiny B a vitamín K.
Súčasná civilizácia však nie vždy praje udržovaniu stability nášho črevného ekosystému, ktorý je miestom najväčšej konfrontácie imunitného systému s rizikovými zložkami výživy. To negatívne ovplyvňuje nielen pochody trávenia, ale aj účinnú efektivitu vstrebávaných látok. Zároveň sa oslabuje obranyschopnosť organizmu – imunita, ktorá vo vysokej miere závisí od množstva a kvality probiotických kultúr. Každý probiotický mikroorganizmus má odlišný vplyv na imunitné mechanizmy hostiteľa. Preto je dôležitá ich nerušená komplexná spolupráca v kompletnej ochrane pred škodlivinami.