Nájsť kvalitného človeka s výborným výkonom a sľubným potenciálom je bez rozvojových oblastí takmer nemožné. Našťastie, od nikoho sa dokonalosť neočakáva, ani od talentov. „Kľúčoví hráči sú charakteristickí tým, že chcú na svojich rozvojových oblastiach pracovať. Preto je dôležité ich nájsť a vytvoriť im priestor na sebarozvoj,“ hovorí Marcela Holická, senior konzultantka poradenskej spoločnosti Assessment Systems.
PILIERE KVALITY. Schopnosť pozrieť sa na situáciu cez optiku druhej strany či pokúsiť sa v krízových situáciách zmeniť najprv seba a až potom iných je podľa M. Holickej typické nielen pre úspešného lídra, ale aj nádejného talentovaného človeka. Aj preto dodáva, že správna identifikácia talentov je základným pilierom úspechu programu na rozvoj kľúčových ľudí. „Stáva sa pomerne často, že firmy nemajú jasne zadefinované, kto je talent, čo sa od neho očakáva alebo aké by mal mať zručnosti, schopnosti a kompetencie. Druhým dôvodom môže byť i metodika identifikácie talentov, na ktorej sa často šetrí,“ pripúšťa možné príčiny neúspešných programov talent manažmentu M. Holická na základe skúseností s viacerými výberovými procesmi do takýchto talentových programov. Ak sú za talenty považovaní ľudia, ktorí v skutočnosti nemajú chuť na sebe pracovať a do programu sa zapojili pre pocit výnimočnosti, skôr či neskôr môžu zlyhať. Sklamanie bude prítomné na obidvoch stranách, a to pomerne vysoké. Firmy sa dokonca nevyhnú ani finančným stratám.
PREROD OSOBNOSTI. Predstavte si, že ste identifikovaný ako talent a musíte sa rozhodnúť, či do programu vstúpite, alebo svoje miesto prenecháte niekomu inému. Ste na seba hrdý, chcete na sebe pracovať, ale neviete, čo vás čaká. Máte strach, či to dokážete? Akým osobnostným prerodom si človek identifikovaný ako talent prejde?