V prípade študentov je časté striedanie práce pochopiteľné. Hľadajú sa. Málokto v ich veku vie s istotou povedať, čo ho bude napĺňať. To však neplatí pre fluktuantov, ktorí sa skrývajú za anglickým názvom job hopperi a výhovorkou večne neuspokojivej práce. Za ostatných päť rokov vystriedali sedem zamestnaní. Raz im nevyhovoval šéf, potom firemná kultúra, neskôr kolegovia či pracovná náplň a prinízke finančné ohodnotenie. Zastierajú tým svoju neutíchajúcu nespokojnosť a dôvody odchodu prezentujú bez hanby. Myslia ich totiž úplne vážne. Vydržať na jednom mieste viac ako osemnásť mesiacov je pre nich nepredstaviteľné.
V ŠĽAPAJACH CEO. Dobrým príkladom job hopperov sú výkonní riaditelia amerických obchodných spoločností. „Priemerná dĺžka ich kontraktu v Spojených štátoch je menej ako jeden rok,“ povedal Rostislav Benák, senior partner spoločnosti Assessment Systems na prvom ročníku odborného veľtrhu HR Days. Mnohí z nich dostanú odstupné a doplnia ďalšiu medailu úspechu do svojho životopisu, čo je predpoklad toho, aby bolo budúce miesto ešte o čosi zaujímavejšie. R. Benák sa na chvíľku zastaví, zamyslí sa nad postupom týchto ľudí a dodá, že si to s vlastnou kariérou asi nepremyslel tak dobre, ako sa nazdával.
Údaj o osemnástich mesiacoch pochádza zo zahraničných zdrojov. Pre „slovenských“ fluktuantov je charakteristické obmieňanie pracovných pozícií v ešte o čosi intenzívnejšom intervale. „Ďalším znakom je, že job hopperi z pozícií odchádzajú pri prvých náznakoch nespokojnosti, či už z ich strany alebo zo strany zamestnávateľa. Nesnažia sa problematické situácie riešiť, skôr od nich utekajú,“ hovorí Miroslav Garaj, branch manager personálnej agentúry Grafton Recruitment. Podľa jeho názoru nemajú dobrú všeobecnú reputáciu, hoci je dôležité rozlišovať, či na ich doterajšie odchody z práce existujú relevantné dôvody. Dôležité je, či kandidáta častá zmena zamestnania sprevádza po väčšinu jeho pracovného života.