Poldruha mesiaca trápenia v posilňovniach a presvedčivé výsledky nikde. Človek sa pri neúspechu svojho (ne)snaženia a objavení nových ťažkostí či nezvyčajných bolestí pýta, kde sa stala chyba. Ako sme mali začať a ako bude dobré pokračovať, ak sa sami v sebe presvedčíme, že to naozaj chceme? Krásnymi žiariacimi telami motivujú aktuálnych klientov takmer všetky posilňovne. Ibaže cesta k vytúženej zdravej atraktívnej postave je naozaj krivolaká a najmä pomalá. Pýta si božskú trpezlivosť. A navyše viaceré druhy propagovaných cvičení nie sú na úpravu figúry takmer vôbec vhodné. Najmä ak ich vykonávajú nesprávne vekovo aj výkonnostne zložené skupiny cvičencov a hneď na úvod plánovaných cyklov. A to ešte nehovoríme o samotnom zdraví. Skupinové hodiny hromadného hopsania v jednotnom tempe sa neodporúčajú najmä tým, ktorí so športovaním po Novom roku iba začali, nikdy predtým sa vlastne poriadne nehýbali, a ak áno, tak naposledy v detstve. Skupinky kamarátok či kamarátov síce chcú cvičiť spolu, ale nemajú rovnakú východiskovú kondičnú pozíciu.
NEUBLÍŽIŤ SI. Tréner či trénerka však niekedy nehodlá strácať čas a ani nechce, aby sa zverení platiaci jednotlivci nudili, nuž často bez rozcvičenia nasadí vražedné tempo, napríklad v podobe tanečného aerobiku. O chvíľu sa zo všetkých leje pot, lapajú po dychu, nevládzu a tváre majú karmínovú farbu toreadorovho súkna. V začiatočníckom zápale sú cvičiaci ochotní vykonávať rôzne švihy, poskoky a otočky, ale ak nemajú základné pohybové stereotypy, môžu si veľmi ublížiť. Začiatočník nemusí mať v poriadku koordináciu, aby bez úrazu zvládol dve otočky za sebou, nedokáže sa sústrediť na základné postavenie tela a zbytočne sa trápi. Preto je kľúčom k želanému výsledku nielen výber optimálnej kolekcie cvičení, ale aj dobrý tréner či empatický konzultant. Musí metodicky správne nastaviť fyzickú aktivitu tak, aby to bolo pre cvičenca pravým orechovým kondície aj zdravia a kontrolovať to podľa klientových požiadaviek či pripomienok. Po niekoľkých lekciách sa cvičenec upokojí, fyzická aktivita ho začne baviť, lebo mu neubližuje a neponižuje ho. Potom dokáže cvičiť samostatne a presne vie, na čo si má dávať pozor a čím sa nemá dať vyrušovať.
SLEDUJTE SI PULZ. Pri športovaní je výhodné pre chudnutie sledovať pulzovú frekvenciu. Jej maximálnu hodnotu vyrátame podľa známeho vzorca tak, že od čísla 220 odrátame vek. Pokiaľ sa cvičí na 65 až 70 percentách tejto hodnoty, cvičenec sa pohybuje v aeróbnej zóne, ktorá je pre spaľovanie tukových zásob najlepšia. Ak sa hýbe nad 80 percent svojej maximálnej pulzovej frekvencie, je v anaeróbnej zóne a tuky nespaľuje. Hodina cvičenia by mala mať skutočne šesťdesiat minút. Treba totiž rátať s tým, že čas na rozcvičenie zaberie okolo desať minút a ďalších desať minút je treba venovať ponaťahovaniu svalov. Pokiaľ sa hýbeme v aeróbnej zóne, na samotné spaľovanie tukov zostáva optimálnych štyridsať minút. Podľa najnovších štúdií by malo síce stačiť aj dvadsať minút, ale to platí pre každodenný pobyt v posilňovni, doslova sedem dní v týždni. Ak si urobíme čas len tri- až štyrikrát za týždeň, mali by sme byť v aeróbnej zóne 40 až 60 minút.