Aj mnohí odborníci si mysleli, že nedostatok vitamínu D je len zanedbanou záležitosťou z detstva a následok nedostatočnej konzumácie pomerne nechutného rybieho tuku. V súčasnosti je jeho konzumácia vo všetkých vekových kategóriách opäť mimoriadne horúcou témou.
Pretriasa sa nielen v súvislosti s obligátnymi otázkami o škodlivosti slnečného žiarenia, najmä pri nadmerných expozíciách ultrafialového žiarenia. Hovorí sa aj o množstve nových objavov a menej zvyčajných príznakoch alarmujúcej absencie vitamínu D. Nedávno totiž vedci zistili, že balansovanie hladiny „slnečného“ vitamínu v tele súvisí so širšou paletou ochorení. Poplach naštartovalo najmä množstvo štúdií, ktoré hovoria, že koncom zimy mali v tele takmer dve tretiny sledovaných mladých osôb z USA, Európy, Ázie či Blízkeho východu výrazne zníženú koncentráciu tohto vitamínu. To oslabuje celý organizmus a je ďalšou možnou príčinou vyššej frekvencie ochorení dýchacieho traktu, mohutnejších prejavov alergií, kostných afekcií, artróz, kolísaní vylučovania hormónov (najmä testosterónu) a istého stupňa impotencie.
Nedostatok „slnečného“ vitamínu spôsobuje aj mäknutie a zvýšenú krehkosť kostí, u detí a mládeže nesprávny vývoj i deformáciu kolien a chrbtice. Výraznejší negatívny vplyv fyzickej záťaže (na kostné tkanivo napríklad aj v podobe ťažšie liečiteľných únavových zlomenín a tvorby cýst (patologických dutiniek v kostiach), možno stlmiť individuálnym dávkovaním vitamínu D v kombinácii s omega-3 mastnými kyselinami a vápnikom. Jeho nedostatok má za následok aj viac zubných kazov a zápalové ochorenia ďasien.