Blížiace sa extrémne letné teploty zrejme skomplikujú nejednému človeku pohybový a športový život rôznymi kolapsami z tepla, úpalom či inými prehnanými reakciami na slnko a teplo. Existuje nejaká vhodná metóda na adaptáciu pre pohybové aktivity pri horúčavách nad tridsať stupňov? Niečo sa nájde.
Ak nastanú počas športovania v teple kolapsové stavy, treba zvýšiť príjem tekutín a postihnutého odviesť k lekárovi, aby diagnostikoval prípadné poškodenie srdca, mozgu, pankreasu či iných žliaz s vnútorným vylučovaním. Ak je človek zdravý, môže začať adaptačné cvičenia na tréning v horúčave. Jedným je Bikram joga, špecifická kolekcia jogových cvičení v prostredí s teplotou 43 stupňov Celzia. Situácia pripomína horúce indické podnebie, kde jogín Bikram Choudhury pripravil deväťdesiatminútovú zmes 26 pozícií hatha jogy a dvoch dýchacích cvičení.
V úvode je Bikram joga pre organizmus šokom, hoci navonok nevyzerá veľmi namáhavo. Istá adaptácia nastáva asi po piatich lekciách. Horúčava je znesiteľná, záťaž dokonca začne aj baviť. Počas Bikram jogy je dôležitý pitný režim podľa pokynov inštruktora, lebo žalúdok priveľmi naplnený vodou môže vyvolať nevoľnosť. Dve až tri hodiny pred cvičením sa nemá jesť, piť kávu, bublinkové nápoje či alkohol. Vyplatí sa vyhnúť aj agresívnym parfumom a dezodorantom. Ráno je tento druh aktivity náročnejší ako popoludní či večer. Cvičenie má prínosy: okrem toho, že si človek privykne na športovanie v tropických podmienkach, spevňuje sa a zlepšuje pružnosť šliach, svalov a väzív, kvalita pokožky, organizmus sa postupne detoxikuje, odstraňuje sa akné, posilňuje sa obranyschopnosť a prečisťuje sa lymfatický systém.