Patrí k nim aj otužovanie studenou vodou podľa historických propagátorov rozličných metód (Priessnitz, Hahn, Kneipp), súčasných alternatívnych liečiteľov či akceptovaním klasickej medicíny – odboru fyziatrie a rehabilitácie. Voda je aktívne médium a v prevencii chorôb má liečivú silu. Že je prirodzeným prostredím, si uvedomujeme v horúcich dňoch. Napokon – takmer celých prvých deväť mesiacov života „plávame“ v maminom brušku v plodovej tekutine – včasné učenie plávania. Otužovanie vodou zlepšuje telesnú zdatnosť a celkovú odolnosť proti chladu a zvyšuje obranyschopnosť proti ochoreniam z prechladnutia a následným možným infekciám.
AKO SA OTUŽOVAŤ? Niekto potrebuje prípravu, iný môže začať hneď. Závisí to od veku i fyzickej kondície, psychickej predispozície a vôle. Precitlivenejší alebo oslabení po chorobách či úrazoch môžu začať otužovanie vzduchom, najlepšie ráno, keď je chladnejšie. Ak nemôžeme byť vonku, cvičme aspoň pri otvorenom okne. Menej oblečení začíname pomaly cvičiť na chladnom vzduchu jednoduché zdravé cviky na rozprúdenie krvného obehu a zlepšenie dýchania. Napríklad Päť Tibeťanov alebo naťahovacie (strečingové) zostavy.
Pre chorľavých a zimomravých, ale aj tých vo vyššom veku je vhodné začať s otužovaním vo vani. Ide o zvláštny druh akoby detoxikačnej kúry pokožky na zlepšenie či obnovenie prekrvovania. Kúpeľ je vo vode zvyčajnej teploty (ani studená, ani teplá), do ktorej sa pridá liter osempercentného octu a kilogram kuchynskej soli. Vo vode pobudneme 15 až 20 minút. Po kúpeli sa neoplachujeme, iba poutierame. Takýto kúpeľ možno zopakovať v intervale troch dní, ale maximálne tri razy.