Iným typom bolesti hlavy je takzvaná sekundárna bolesť, ktorá má známe príčiny. Sú to najmä stavy po úrazoch hlavy, problémy s krčnou chrbticou, zrakom, chrupom, s prínosovými dutinami, kolísavý krvný tlak, strach z konca aktuálneho roka aj blížiaceho sa nového a ďalšie príčiny. Bolesť hlavy sa veľmi často snažíme riešiť sami pomocou najrozličnejších tabletiek, z ktorých mnohé môžu mať vedľajšie účinky s vplyvom na výkonnosť, často sa za ňu ako keby hanbíme a radšej nevyhľadáme lekára.
Najčastejšie sa vyskytujú tenzné (tlakové, napäťové) bolesti hlavy. Objavujú sa v akejkoľvek časti hlavy – najmä však v oblasti temena a čela, kde sa môžu prejaviť, „ako by vám niekto vŕtal hlavu“. Niektorí ľudia pociťujú bolestivé napätie, môžu sa aj kŕčovito skracovať svaly šije a krku, čo vyvolá netradičnú „vynútenú“ polohu hlavy. Niekedy badáme skrátené svaly pozdĺž celej chrbtice. Bolesť môže byť tupá, pulzujúca, pálivá, zvyčajne po oboch stranách hlavy. Na rozdiel od migrény veľmi často mení lokalizáciu, charakter aj dĺžku trvania. Pokiaľ sú bolesti mierne, cítime ich ako tlak v hlave, prudšie môžu vyvolávať nevoľnosť a pocity na zvracanie. Príčina môže súvisieť aj so zmenami prekrvenia mozgu.
TRÁPENIE S MIGRÉNOU. Inou častou jesennou bolesťou hlavy je migréna. Vo väčšine prípadov sa prejavuje prudkými útokmi pulzujúcej bolesti. Vypuknutie migrény môže predznamenávať množstvo varovných príznakov – napätie, podráždenosť, zlá sústredenosť, depresie, prípadne veľmi ľahké, neohraničené mravčenie po celom tele. Vlastné bolesti hlavy často predchádza ešte „aura“– videnie iskier či zábleskov, môžu sa vyskytnúť aj sluchové halucinácie. Bolesť býva lokalizovaná zväčša na jednej polovici hlavy a trvá niekoľko hodín až niekoľko dní. Veľmi často ju sprevádza nevoľnosť, zvracanie alebo hnačky. Postihnutý je pri záchvate migrény precitlivelý na svetlo, hluk, niekedy na zápachy a každá fyzická aj psychická činnosť bolesť zosilňuje. Faktorov, ktoré záchvaty migrény vyvolávajú, je veľké množstvo – vrodené dispozície, diétne chyby v stravovaní, dlhé porady, častá nadčasová práca, hormonálne a klimatické vplyvy ako prudká zmena počasia, zmena nadmorskej výšky, cestovanie, alergia. Osobnosť typického podnikateľa migrenika charakterizujú psychológovia ako ambicióznu, nervóznu, precíznu, so sklonom k trvalému vnútornému napätiu a precitlivenosti na všetky podnety.