Noha je v dynamicko-statickom zmysle koordinátorom, akýmsi riaditeľom všetkých pohybov lyžiara na svahu. Hoci je zovretá v topánke a zdanlivo necitlivá, poskytuje istý pocit stability a bezpečia, špeciálnymi tykadlami – viacpočetnými citlivými nervovými zakončeniami na chodidle informuje o nebezpečenstve z najrozličnejších zmien terénu. Noha môže nepríjemne bolieť, znižovať koncentráciu a tým zhoršovať presnosť, techniku i želanú intenzitu jazdy. Znervózňuje pri nesprávne zvolených topánkach znepokojuje nadmerným potením kvôli nesprávnym ponožkám a neadekvátne reaguje na preťaženie pri dlhom pobyte na svahu. Býva to často pri rôznych typoch neliečenej plochej nohy či iných konštrukčných zmenách chodidla, napríklad pri nadmerne vysokej klenbe či kladivkovito vybočených palcoch, ale aj pri dlhodobo zanedbaných chorobných stavoch kože. Aj jednoduché otlaky či drobné infikované poranenia alebo poškodenia nechtov pôsobia deštrukčne. Preto by lyžiari mali nohám venovať náležitú starostlivosť.
PONOŽKY SÚ VEDA. Do lyžiarok treba aj lyžiarske ponožky. Krátke bavlnené ponožky môžete čoskoro žmýkať a lyžiarske pôžitky zredukujú pľuzgiere. Vyberajte si preto ponožky zo syntetických vlákien (polyamid, polyester, coolmax), odvádzajú pot a sú na lyžovanie ako stvorené. Aj keď zvlhnú, rýchlo sa usušia. Niektorí výrobcovia ponúkajú ponožky so strieborným vláknom, ktoré likviduje baktérie, plesne, a preto ani výrazne nezapáchajú. Predávajú sa aj luxusnejšie ponožky z merino vlny, ktorá je už v prapodstate antibakteriálna a navyše nepáchne, čo predlžuje použiteľnosť aj na viac dní po sebe. Kvalitné ponožky zabraňujú aj vzniku pľuzgierov a otlakov – sú vystužené tam, kde to chodidlo potrebuje – na päte, špičke, niektoré aj na priehlavku.
Ak už pľuzgier vznikne, je dobré prekryť ho čo najskôr špeciálnou náplasťou (nosme ju stále vo vrecku ako prvú pomoc). Okamžite uľaví od bolesti a vstrebe z pľuzgiera vlhkosť. Hydrokoloidná vrstva pri kontakte s postihnutým miestom vytvorí ochranný gél, ktorý pomáha obnove a regenerácii pokožky, izoluje ranku od tlaku, trenia a podporuje hojenie. Ak je už bublinka pľuzgieru strhnutá či porušená, pred aplikáciou náplasti ranu umyme vodou, mydlom a vydezinfikujme. Ak nemáte špeciálnu náplasť, použite aspoň obyčajnú.