Kombinuje voľné lyžovanie v nezvyčajnom teréne, lezecké schopnosti po zasnežených horách a schopnosť rýchlej orientácie v novom prostredí. Či už ide o pretekárske alebo rekreačné vyžívanie, isté je, že takýto typ adrenalínovej námahy si vyžaduje naozaj solídnu fyzickú aj duševnú kondíciu, odvahu, vášeň a kvalitnú skialpinistickú výstroj. Nezaškodí absolvovať aj skialpinistický kurz.
POZOR NA TOPÁNKY. Pri výbere výstroja je určite v prvom rade potrebné venovať najväčšiu pozornosť výberu lyžiarskych topánok, ktoré sú základom komfortného zážitku. Pri nákupe im venujeme dostatok času, poprechádzame sa v nich určitý čas a ak je to možné, otestujeme ich v obchode na šikmej ploche. Pokúsime sa imitovať pohyb, ktorý budeme vykonávať na lyžiach, aby sme zistili, či sa vo vnútornej papuči topánky nepohybuje päta a či samotná papuča pevne sedí v lyžiarke. Je vhodné vyskúšať si viac modelov. Veľkosť vnútornej papuče by mala byť presne na veľkosť nohy. Nesmie byť o nič väčšia, lebo používaním sa ešte vyformuje a o niečo predĺži a rozšíri, čo by sa mohlo neskôr premietnuť do zdravotných ťažkostí (otlaky, odreniny alebo pľuzgiere). V súčasnosti sa používajú aj teplom formovateľné papuče. To predstavuje vyšší individuálny komfort a odľahčenie topánky. Modely lyžiarok, ktoré sú orientované viac na stúpanie, sú nižšie a majú menej klipsní ako topánky na zjazd, ktoré sú tuhšie, vyššie a ťažšie. Vhodné je poradiť sa so špecialistom.
VIAZANIE. Skialpinistické viazanie sa svojimi možnosťami asi najviac líši od klasického zjazdového viazania. Musí totiž umožniť vykonávať pohyb podobný bežeckému lyžovaniu. Treba si dať odborne poradiť, aby boli lyže schopné bez ujmy jazdiť po hrboľatom teréne (napríklad po páde lavíny) a boli prispôsobené na možné skoky. Pre začiatočníkov alebo občasných skialpinistov môžeme namontovať skialpové viazanie aj na klasické zjazdovky. Sú síce o niečo ťažšie, ale viac si užijeme rýchly zjazd. Stále však musíme myslieť na to, že váha a typ výstroja môže limitovať náš výkon a pôžitok a je vo veľmi úzkom vzťahu k aktuálnej kondícii. Navyše o čo nižšiu hmotnosť so sebou vláčime, o to lepšie. S tým súvisí aj dĺžka lyží, ktorá by mala byť o dvadsať centimetrov kratšia, ako je výška skialpinistu. Ak sú lyže dlhšie, prinášajú nevýhodu pri výstupe po strmých svahoch a najmä častých zmenách smeru. Používané oporné palice by mali byť skôr bežkárskeho typu, o päť až desať centimetrov dlhšie než zjazdárske. Ako materiál sa odporúča ľahká zliatina (napríklad hliníková), lebo palice zo sklených vlákien či karbónové sú oveľa náchylnejšie na zlomenie. Veľkosť tanierikov na paliciach sa odvíja od typu terénu, na ktorom sa pohybujete. Pre fitnesové jazdenie na upravených plochách stačia malé priemery, pri jazde prašanom skôr väčšie. Odporúča sa skôr stredná veľkosť, ktorá má univerzálne použitie. Nezabúdame na dôležitú ostrosť hrotov palíc, a preto ich z času na čas prebrúsime pilníkom. Ak sa rozhodneme používať teleskopické palice, uprednostníme dvojdielne. Sú pevnejšie.