Okrem krásneho zážitku však vysoké nadmorské výšky neraz prinášajú aj problémy z nedostatočnej fyzickej, psychickej a zdravotnej prípravy. Tie vytvárajú súbor príznakov, ktorý sumárne označujeme ako výšková choroba. Toto výškové ochorenie súvisí s tlakom vzduchu a následným nedostatkom kyslíka pre pľúca v stredných, veľkých a extrémnych výškach. Negatívne pôsobí najmä nedodržiavanie pravidiel výškovej taktiky prenáhleným skrátením času prirodzeného výstupu k cieľu. Počas niekoľko desiatok minút sa lanovkou či vrtuľníkom možno dopraviť tam, kde by sme pri postupnej aklimatizácii vystúpili za niekoľko dní. Nedostatočná adaptácia na znižujúci sa atmosférický tlak, pokles kyslíka vo vzduchu a zvýšená fyzická námaha počas rýchlej aklimatizácie spôsobia rôzne prejavy výškovej choroby takmer polovici účastníkov takéhoto podujatia. Spoluúčinkuje aj chlad, vietor, strach, nadváha, drobné infekcie dýchacích ciest alebo užívanie utlmujúcich látok.
NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY. Pomerne zavčasu sa viac-menej úporne dostavia naliehavé bolesti hlavy, poruchy spánku, nepokoj, zrýchlené dýchanie až dychčanie, zvláštne búšenie srdca („zdvíha“ hrudník), únava, pocity slabosti, závrate, problémy s močením. Istú úľavu prináša inhalácia kyslíka, preparáty s obsahom paracetamolu a kyseliny salicylovej, lieky na spanie s krátkym účinkom, ľahké jedlá s prevahou zdravých cukrov a minimom tukov, veľa tekutín, vylúčenie alkoholu, energetických nápojov a kofeínových tabletiet. Situáciu to ale vždy nerieši a choroba môže, najmä po pokusoch prekonať ťažkosti zvýšeným fyzickým úsilím, vystupňovať do opuchu pľúc aj mozgu s nedobrou prognózou. Pokiaľ možno, treba okamžite zostúpiť s pomocou kolegov do nižšej polohy, užiť lieky na močenie, kortikoidy a ďalšie medikamenty podľa pôvodného aj aktuálneho zdravotného stavu.
Pred návštevou vysokohorských polôh a zamýšľanou fyzickou aktivitou v nich treba dobre poznať svoj zdravotný stav, podrobiť sa záťažovému spiroergometrickému vyšetreniu spolu so záznamom EKG (na bicykli alebo bežiacom páse – podľa okolností a indikácie). Dôležité je totiž poznať svoju aktuálnu fyzickú kondíciu a zdravotný stav a akceptovať odporúčania lekára špecialistu. Ak trpíme nejakým ochorením srdca, ciev, mozgu a pľúc, treba mať na výškový experiment odobrenie odborného lekára.