Nejde pritom len o snahu firiem ušetriť peniaze. Slovenskí manažéri sa dnes svojimi schopnosťami, vedomosťami i zručnosťami vyrovnajú zahraničným kolegom. A ako bonus ovládajú aj nuansy domáceho prostredia.
Príchodom zahraničných investorov a nadnárodných spoločností sa Slovensko obohatilo aj o nové skúsenosti a medzinárodné know-how. Často nepripravený a neskúsený domáci manažment zastupovali na najvyšších pozíciách takzvaní expatrioti, teda manažéri spoza hraníc. Dcérske spoločnosti sa tak dokázali priblížiť materským centrálam. Hneď ako si firmy stabilizovali postavenie na trhu, začali zahraniční riaditelia vychovávať budúcu generáciu lokálnych manažérov, ktorá by prevzala žezlo. Mnohí ho už aj odovzdali. A sme v súčasnosti. Cudzinci odchádzajú.
DEDIČSTVO MINULOSTI. V čase, keď vývoj západných ekonomík ovplyvňovali zmeny na trhu, Slovensko bolo ešte súčasťou socialistickej republiky, v ktorej mal kontrolu nad podnikateľským prostredím štát. Náš sklz v tomto smere možno rátať na desaťročia. Nadnárodné spoločnosti, ktoré sem po revolúcii prichádzali, v podstate nemali na výber. „Hovoríme o deväťdesiatych rokoch. Prichádzajúce zahraničné firmy si mysleli, že tu nie sú, popravde ani neboli, schopní manažéri so skúsenosťami z riadenia firiem v trhovej ekonomike,“ vysvetľuje Ľuboš Sirota, predseda predstavenstva personálnej agentúry McRoy.