Každý, kto to s behom myslí vážne, by sa mal poradiť s lekárom, trénerom či so skúseným bežcom. Nielen o tom, ako pokračovať, ale aj ako behať efektívne.
Absolvovaním lekárskej prehliadky (aj záťažových EKG vrátane spiroergometrického vyšetrenia, laboratórneho vyšetrenia krvi – krvného obrazu, sedimentácie, zápalových faktorov, hladiny minerálov a zistenia antropometrických pomerov) spoznáme aktuálny zdravotný stav a súčasnú fyzickú kondíciu. Podľa toho môže odborník odporúčať, v akej intenzite by sa mal pohybovať náš perspektívny tréning, aby organizmus bol naozaj v najlepšom rozpoložení a nepociťoval žiaden, prípadne len minimálny diskomfort.
Kľúčovú úlohu pri optimalizácii spôsobu a intenzity behania zohráva nielen pohybový systém (kĺby, svaly, šľachy kosti) a pľúca, ale najmä efektívna práca nášho centrálneho čerpadla – srdca. To sa denne automaticky stiahne priemerne stotisíc ráz. Počas ľudského života za 75 rokov udrie vyše 3,5 miliardy ráz. Pritom táto pumpa prečerpá každú minútu päť až šesť litrov krvi cievnym riečiskom dlhým desaťtisíce kilometrov. Denne teda musí prečerpať aspoň deväťtisíc litrov. Naše vnútorné čerpadlo v tvare zovretej päste patrí medzi najvýkonnejšie biologické „prístroje“ na svete. Hmotnosť má len 300 až 500 gramov a pracuje bez prestávky. Na adekvátnu činnosť pre zdravie svojho nositeľa však potrebuje pohybový tréning a ekonomizáciu činnosti.