Čoraz viac podnikateľov aj manažérov bez rozdielu pohlavia a veku vyhľadáva nebezpečenstvo. Vo voľnom čase, ktorého majú okrem občasných, menej vyťažených víkendov asi najviac počas letnej dovolenky, sa hrajú na roztopašných dobrodruhov.
Skáču s padákom, lietajú v balónoch, jazdia na člnoch po kaskádach a vo víroch divokých vôd, lezú po stenách a skalách bez zabezpečenia, skáču na pružnom lane do priepasti, potápajú sa do podmorských jaskýň a lodných vrakov vo veľkých hĺbkach. Postupne sa stávajú pomerne výrazne závislí od nezvyčajného športovania, dobrodružstva, ale aj od pocitu strachu. Tak možno bez preháňania popísať čoraz väčšiu skupinu tých, ktorí sa v ostatnom desaťročí vrhajú na takzvané intenzívne extrémne športy. Tie im prinášajú okrem zvláštnej pohybovej aktivity aj pozoruhodný relax duše a tela.
KOMPENZÁCIA. Psychológovia v tom vidia najmä kompenzáciu toho, že niektorí nie sú schopní inými, bežnými metódami odbúrať pracovný aj rodinný stres a jeho následky v každodennom živote. Psychologické črty takýchto zvláštnych športovcov možno do určitej miery porovnať so správaním neurotikov. Neurotik je človek neschopný úplne sa adaptovať na svoju vzniknutú alebo vznikajúcu životnú situáciu. S tým súvisí jeho úzkosť, neistota, depresie, napätie, ba až samovražedné sklony. Vyrovnaný jednotlivec, ak na to nemá skutočne zvláštny dôvod, takýto typ kompenzácie stresu zvyčajne vyhľadávať nepotrebuje.