Vážnejšia vírusová alebo bakteriálna nákaza sa môže prejaviť viacerými príznakmi. Sú to najmä hnačky, zvýšená teplota, bolesti brucha, hlavy, rôzne hnisavé infekcie, bolestivé začervenané či teplejšie miesta na pokožke.
HEPATITÍDA A. Veľmi nebezpečná je najmä vírusová hepatitída typu A (VHA), ktorá sa do tela dostáva najčastejšie potravou či nápojmi. Od nakazenia po prvé príznaky choroby uplynie 15 až 50 dní. Pretože nik nevie, že je chorý, fyzická aktivita môže zapríčiniť ťažší priebeh ochorenia. Nositeľ infekcie už v inkubačnom období vylučuje vírus stolicou a môže šíriť nákazu v rodine aj medzi kolegami. Vlastné ochorenie sa prihlási akoby predchrípkovými príznakmi, mierne zvýšenými teplotami, zažívacími ťažkosťami, bolesťami kĺbov a svalov. Po niekoľkých dňoch však charakteristicky zožltne pokožka a očné bielka, čo dalo chorobe meno žltačka. Postihnutý musí do nemocnice na infekčné oddelenie. U mladých ochorenie zvyčajne prebieha bez závažnejších komplikácií a po štyroch až šiestich týždňoch môžu prejsť do domáceho ošetrenia. U ľudí nad štyridsať rokov môže mať choroba ťažší priebeh a dokonca môže priniesť životu nebezpečné komplikácie. Po prekonanej hepatitíde A sa odporúča najmenej rok prísna pečeňová diéta a výrazné dlhotrvajúce obmedzenie fyzických a športových aktivít. Po prekonanom ochorení sa získava celoživotná imunita.
LEPTOSPIRÓZA. V súčasnosti je považovaná za najrozšírenejšie ochorenie prenášané zo zvierat na človeka. K rizikovým aktivitám sa okrem kontaktu so zvieratami (hovädzí dobytok, ošípané, kone, potkany, vodné krysy, ryby) pomerne rýchlo pridružujú aj športy (kanoistika, agroturistika, rafting, plávanie v prírodných vodách a triatlon). Stačí si glgnúť dúšok jemne zamorenej vody.